Bedri Çallı

Gece karanlığında

Salı

Acaba çevreyi sessiz sedasız kirletmeyi hangi eğitim programları ile böylesine güçlü bir şekilde öğrendik. Çok başarılı ve inatla sürdürdüğümüz kirletmeyi ne şekilde yaptığımızı ve hangi eğitimler sonucu başardığımızı ortaya koyamazsak, bu kez kirletmeme yolunda mesafe alamayız.


Bir kere gerek kurumsal anlamda ve gerekse ferdi olarak her şeyden önce ikiyüzlü ve düzenbazlık yerine dürüst olma konusunda hemfikir olmalıyız. Şimdi kim bana Hakkari il ve ilçe Belediyelerinin, İl Çevre ve Orman Müdürlüğünün, bu il ve ilçelerinde oturan her ferdin çevre konusunda samimi ve dürüst olduğunu söyleyebilir. 


Bu yazımı önce kurumsal bazda ve daha sonra sıradan vatandaşlar olarak iki farklı açılardan ele almak istiyorum.


Kurumsal bazda;

 

Hakkari, Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca Belediyelerine soruyorum:


Çöpleri her gün, her mahalle ve semtte düzenli bir şekilde aldırıyor musunuz? Aldırdığınız çöpleri taşıdığınız merkezler hangi kriterlere göre tespit edilmiş durumda?


Hakkari Belediyesi bir kısım çöpleri gerek görüntü ve gerekse sağlık açısından uygun olmayan güya çöp merkezine taşıtır. Diğer bir kısmı ise rast gele yerlere boşattırırlar.


Yüksekova Belediyesi yüklettiği çöpleri Yüksekova – Hakkari yolunun 12. km"sinde Zap vadisine taşınacak şekilde uygun olmayan bir dere içine boşaltılıyor. Zamanla karşı çıkmama rağmen bu hata düzeltilmedi.


Şemdinli Belediyesi birkaç yıl önce çöplerini şehrin batı tarafına taşırdı, bu gün ne şekilde çöplerini ıslah ettiklerini bilmiyorum.


Çukurca Belediyesi Üzümlü Köyü köprüsüne yakın bir yere boşaltıyor, aslında yeri fena değil. Ancak ıslah edilmiyor ve rast gele etrafa saçılır durumda olduğu yanlış.


Hakkari"de ve Yüksekova ilçemizde çöplerin %50"si Hakkari"nin içinden geçen Katramas ve Serink derelerine bırakılır, Yüksekova"nın içinden geçen Nehil vasıtasıyla yine bu çöpler Zap"a taşınır.


İl genelinde askeri birlikler ve yatılı okullarının çöplerinin ne şekilde ıslah edildiğini de merak etmiyor değilim.


Şimdi gelelim yazınn konusuna 


Her yıl il ve ilçelere tırlarla taşınan binlerce ton kömür kalorifer ve kömür sobalarında yakıldıktan sonra kömür külü sizce ne oluyor, dumanı havaya, su"ya oradan insanlarımızın ve hayvanların midelerine, geri kalanı bitkilerin dalları ve yapraklarına konar.


Peki külü ne oluyor? Hiç hesapladınız mı? Hakkari genelinde her yıl yakılan kömür miktarını, bu miktarı hiç yıllara çarptınız mı? Bir yıllık, on yıllık, 50 yıllık vs.


Belediyelerin bu sorumsuzlukları yetmiyormuş gibi halkın sorumsuzluklarına da göz yumarlar. Peki Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ne işe yarar şeklinde sormam gerekmez mi?


Yada İl ve ilçe Çevre Kurulları ne işe yarar şeklinde sorsam ne olur?


Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ve Belediyelerimiz, şu sözünü ettiğim kömür küllerinin nerelere boşaltılacakları konusunda her hangi bir çalışmaları var mı? Şeklinde soruyorum. Kesinlikle böyle bir çalışma yoktur. Vardır diyorsanız, o halde bana yaptırım gücünüzü de belirtmenizi istiyorum.


İŞTE SİVRİ ZEKALILIĞIMIZ


Vatandaşlar olarak


Yani şu yazımın başında sözünü ettiğim kirletme konusundaki eğitime gelelim. Halk olarak ürettiğimiz kurnazlıklar, yani yine yazımın başında sözünü ettiğim ikiyüzlülük ve düzenbazlıklar yumağı.


Gece karanlığında;


Hakkari"nin içinden geçen şu katramas ve Serink, ama nihayetinde şu Zap suyu bizim nice ayıplarımızı saklıyor, hiç farkında mısınız?


Artık insanlar kömür küllerini gece yükletiyor ve kamyon- kamyonetlerle taşıtıyor. Uygun buldukları gözden uzak yerlerde bu akarsulara boşaltıyorlar.


Kimin umurunda ki Yüksekova ilçemizden Çukurca ilçesine kadar yüzlerce ailenin geçim kaynağının balıkçılık olması.


Kimin umurunda ki Yüksekova ilçesinden Çukurca ilçesine yüzlerce köyün sulama suyu Zap suyundan sağlandığı.


Kimin umurunda ki Yüksekova ilçesinden Çukurca ilçesine on binlerce insanın sıcak yaz mevsiminde Zap suyundan başka serinlenecek su bulunmadığı.


Ama gerçekçi olmak gerekirse, Belediyeler veya çevre ve orman il müdürlüğü tarafından ortaya atılan kurallara uymak her vatandaşın asli görevidir.

 

Vatandaş kurallar çerçevesinde çöplerini belirlenen yer ve saatlerde bırakmadıkları yani kurallara uymadıkları taktirde bu kurumları eleştirmekte adaletsizlik olur, diye düşünüyorum.


Evet Çevre ve Orman İl Müdürlüğümüzü ve Belediyelerimizi bu konuda samimi olmaya ve sorumlu davranmaya davet ediyorum. Halkımızı da bu konuda doyarlı ve dürüst davranmaya davet ediyorum.

Bu yazı toplam 8305 defa okunmuştur
geç olmadan
 // berkutay
herkesin dikkatine devlet büyüklerinin üzerinde düşmesi gereken konular devlet vatandaş el ele çucuklarimiz için geç kalmadan...
22 Şubat 2009 Pazar 13:00
yürekten kutlarım
 // Nurettin AYDIN
Değerli dostum ve ağabeyim; söylediklerinize katılmamak ne mümkün? gel gör ki; ne söylerseniz söyleyin bunu siyasete yontacak, söylediklerinizin kötü niyetli, maksatlı olduğunu düşünecek bir hasta zihniyet var. bu hasta zihniyet bir demagojidir tutturmuş gidiyor. asla sorumluluk almaz, asla faydalı bir iş yapmaz, varsa yoksa slogan atmakla birşey yaptığını düşünür. yorumları okuyunca aralarında "neden bunu seçim arifesinde yazdınız" diyen biri beni şaşırttı. halbu ki sizin geçmiş yazılarınızı okusa, bu konuda sürekli bir çaba içinde verdiğiniz mücadelenin yüzde birini kavrasa, böyle yanlış bir vehime kapılmazdı. siz şimdi "bu rezaleti yapmayın" dediniz ya, onlara göre siz KÜRT düşmanısınız. çünkü Kürtlerin adam gibi bir çevrede yaşamasını istiyorsunuz. bu sonuca nasıl vardıklarını bana sormayın :) inanın ki üzerinde derin tefekkür ediyorum, fakat hala bu yazılanlardan böyle bir sonucu nasıl çıkardıklarını anlayabilmiş değilim. kendileri de açıklamıyor:) bizim asıl savaşımız aslında bu zihniyetledir. bu kafaları değiştiremeyiz, burası açık, fakat onların kirletemedikleri kafaları kirletmelerini engelleyebiliriz. elinize sağlık, çok güzel bir konuyu, kaçıncı kez gündeme getirmişsiniz....
19 Şubat 2009 Perşembe 14:42
öNCe KeNDiNi DüZeLTsonra DüNYaYı
 // KıRÇiÇeĞi
Merhaba,Önce kendini düzelteceğini ve kendi düzgün bir insan olunca dünyanın da düzeleceğini bir bilebilse şu insanoğlu!!! O zaman İki yüzlü olamayacak..Bu kadar yazarın makalesindeki çabasına ve yorumlara rağmen hala çıkıp Ar...ca emparyalist güçler, belediye başkan adaylarına hakaret vari itham ve abuk subuk saçma sapan söylemler devam ediyorsa içimden koca bir YUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUH!!!! çekmek geldi.UTANIN beee emperyalistlerde sizsiniz işe yaramazda siz..Bireyin gelişimini istemek demek; çöpünü bir poşete bağlayıp başka kapının önüne akşamdan sessizce bırakmamak, kalorifer cüruflarını uzak bir km taşında nehir suyuna dökmemek,çay kenarlarında pikniğe gidince bulaşık deterjanı ile çay suyunda bulaşık yıkamamak, halını camdan aşağı sokağa ve komşunun tepesine silkelememek,AÇTIĞI BİR SAKIZ VEYA ŞEKER KAĞIDINI VEYA BİR OTOBÜS BİLETİNİ ÇOCUĞUNA YERE ATILMAYACAĞINI ÖĞRETMEK,Haaak Tuuuuuu diye sokağa tükürmemek,sokaklarda yerlere sümkürmemek daha yazayım mı beyler biz burada sizin eğitimsiz zihniyetinizin siyaset kirliliğini değil eğitimsizliğin eğitilince vereceklerini ve iki yüzlü olmadan gelişmeyi duyarlı olmayı yaşanası bir çevreye sahip olmayı düşünüyoruz, konuşuyoruz... Bir önceki yorumumda da bahsettiğim gibi sizin gibilerin, çocuklarına öğreteceği birilerine öfkeli olmak, öfke duymak ve herşeye itiraz etmek, kirli siyaset yapmak... Kusura bakmayın belki biraz ağır olacak ama maalesef Taliban zihniyeti bu... bu kirli siyaset yapma herşeyi bilirimden ve etrafı düzeltmekten ziyade önce kendinizi ve çocuklarınızı eğitin düzeltin işte DÜNYA O ZAMAN KURTULACAK...YAZAR SİZE İKİ YÜZLÜ OLMADAN ÇEVRENİZİN YAŞANILIR KILINMASINI İSTEDİ...herşey gönlünüzce olsun kalın sağlıcakla...KIRÇİÇEĞİ......
19 Şubat 2009 Perşembe 09:39