Bedri Çallı

Necmettin Arin’in ardından

15 Temmuz 2009 Çarşamba

Bugün sabah saatlerinde beni üzen çok kötü bir haber aldım. Hakkâri Defterdarı Necmettin ARİN"in ebediyete intikali haberi ile sarsıldım.


İnsanların çok tuhaf yaratıldığı, yaşamın her aşamasında ve her ortamda kendisini gösteriyor. İnsanların yaşamları boyunca farklı düşüncelere ve davranışlara sahip insan grupları tarafından farklı şekillerde algılanırlar. Bazı gruplar tarafından olumlu olduğu gibi ne yazık ki bazı gruplar tarafından tasvip edilmezler. Bu çok doğaldır ve saygı görmesi gereken bir etkendir.


Bu çerçevede baktığımızda hepimiz için geçerli olan ve başkaları gözünde olumlu insan veya olumsuz insan tipi ne yazık ki rahmetli dostum Necmettin ARİN için de geçerlidir.


Hepimiz için olumlu veya olumsuz düşünenleri ne kadar saygıyla karşılıyorsak Rahmetli dostumuz Necmettin bey içinde o kadar saygıyla karşılarız.


Benim Necmettin ARİN ile tanışıklığım veya dostluğum sadece 5 yada 6 aylık gibi kısa bir zamana sığmıştır. Her konuda veya kendisi ile ilgili çok fazla yorum yapmam mümkün değil.


Ancak bu kısa sürede aramızda geçen sohbetler, onun ağzından yaşadıkları ve böylece kendisini mümkün olduğu ölçüde tanıyabilme çerçevesinde izlenimlerimi siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum.


Bana göre başkasının hakkına tecavüz etmeyen ve kul hakkından uzak duran insanların her biri bir nedenden dolayı bunu kendisine ilke olarak kabul eder. Bir kısım insan dünya düzeni, diğer bir grup insan, insan hakları, başka bir grup insan ahlaki değerleri, yine başka bir grup insan ise manevi (dini) değerlerinden dolayı bunu yapmazlar.


Necmettin ARİN ise dini değerleri çok yüksek, inançlı ve sürekli Kuran"ı Kerim okuyan bir insandı. Bana göre ölüm nedeninin başında bu değerlere olan bağlılığı, kararlılığı ve bu çerçevede yaşadığı olumsuzluklara karşı direncini kaybetmiş olmasıdır.


Zamanlama olarak Hakkari"ye gelişi çok talihsizdi. Birçok olumsuzlukla ilgisi olmamasına rağmen o sorunları kendi kucağında buldu. Bazen vicdan azabı yaşadı. Bazen ağır eleştirilere maruz kaldı. Bazen yalnız kaldı ve karşılanması mümkün olmayan taleplerle karşılaştı.


Bugün ölüm haberini aldığımda hiç şaşırmadım. Çünkü daha birkaç gün önceydi, sabah saatlerinde acile kaldırıldığını bana anlatmıştı. Uzun bir zamanda gece uykuları kaçtığı ve uyuyamadığını bana anlatmıştı.


Gece geç saatlerde eşinin sen neden yatmıyorsun, diye kendisine çıkıştığını anlatmıştı.


Sürekli halkla iç içe olduğunu ve son yaşadığı olumsuzluklar nedeniyle artık halkın içine çıkmak istemediğini anlattı. Aslında o Hakkari ve Hakkari"lileri çok sevmişti.


Hakkari halkı da il dışından gelen her memuru kucakladığı ve bağrına bastığı gibi onu da böylece bağrına basmıştı.


Ölümü çok ani ve insanı şok eder vaziyetteydi. Bu ani haberi duyan herkes yıkıldı. Ne yazık ki hepimizin sonu ölüm. Her birimiz bir şekilde arkasından gideceğiz.


Ben rahmetli Necmettin dostumun yüzündeki o tebessümü, güler yüzlülüğü, samimi ve içtenliği yaşamım boyunca unutamam.


Evet, birilerinin tabiri ile o işini bilmeyen, zamana ayak uyduramayan, nesli tükenen, şeklinde yorumlanan şerefli bir kardeşimizdi.


 Mekanı cennet olsun, Hakkari ve Bingöl"ün başı sağ olsun.

Bu yazı toplam 8832 defa okunmuştur
ÖZ HAKKARİLİ
 // HAKKARİ
SAYIN ÇALLI BU İŞLER YAZI YAZMAKLA OLMAZ ÖLEN ÖLDÜ ALLAH RAHMET EYLESİN KENDİSİ BİR YABANCIYDI AMA FARKINDA OLSANIZ HAKKARİ İÇİN ÇOK ŞEY YAPTIĞINI ANLARSIN..SENDE ARKADAN MANİ OKUMA BAK ÖNEMLİ BİR SİTEDE YAZARSIN SENDE BİRAZCIKTA OLSA ARİN GİBİ OL VE KURUMLARDA DÖNENLERİ YAZ CESARETLİCE O ZAMAN HAKKARİ İÇİN BİRŞEYLER YAPMIŞ OLACAKSIN HAKKARİ HALKI O ZAMAN SANADA MİNETAR OLACAKTIR...
21 Temmuz 2009 Salı 23:49
memur
 // hakkari
ne hakkari nede ilçeleri gelişmedi gelişmeyecek yıllardır maaş alıyorum ama bırak zengin olmayı aybaşını getremiyorum ama bir taraftan bakıyorsun aynı maaşle adamlar lüks evler arabalar almış.. defterdarda bunların önünü kesmeye çalışan bir insandı. Yıllardır devletin trilyonlarca parası nereye gitti. kimler çaldı. hizmet diye gösterildi. acaba devlet bu hizmet yapıldımı diye araştırdımı. kendinizi boşuna yırtmayalım. bunun önünü ne vali ne savcı nede başka birileri keser onlarda emir kolu..yoksa arkadaşın dediği gibi bir çok kurumda köy zarar ziyanları ile uğraşan adamlar nasıl köşelik olurdu. gelen doğrudan gelir destekleri nasıl ne biçimde dağıtıldı. bunlar hiç kontrol edildimi..birşeyleri anlamak için fazla uğraşmaya gerek yok.aldığı maaşa bak altındaki arabaya ve yaşam tarzına bak neyin ne olduğu beli olur..yeni valide sayın savcımızda iyi ve yürekli insanlar devletin halka hizmet için gönderdiği paraları kimin nasıl çaldığını araştırıyorlardır diye düşünüyorum. öyle olmasıda gerekiyor lütfen kurumları iyi denetleyin özellikle destek adı altında ilgilenen kurumlar bide köy paraları...
19 Temmuz 2009 Pazar 17:37
insani vasıflara sahip birisi için allah rahmet eylesin uzun zamandır bö
 // ersan darıcı daricikirtasiye@hotmail.com
tesadüfen yazını okudum abi insani değerlerinden dolayı rahmetliye olan sevgini ve üzüntünü anlatmışsın gazete satıyorum ama okumam çok önemli, bir konu yoksa bedri abi ama inan çok hoşuma gitti 5/6 aylık bir arkadaşının insani vasıfları taşığıdığı için kaleme alman beni etkiledi zaman ona uymadı oda zamana diyorsun bence bu zaman için insanım diyebilenin yaşamasıda zor zaten kalemine sağlık ikinizide tanımasamda sizin oraları görmüş biri olarak (askerlik icabı) duygularınıza ortak ettiniz bu yazınızla benide abi ayrıca nesileride tükenmedi daha bence yoksa bi anlamıda kalmaz insanım demenin allah rahmet eylesin hoşçakal bedri abi...
19 Temmuz 2009 Pazar 15:05