Yüksekova'da Newroz kutlandı - 2018

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Newroz, HDP ve DBP İlçe Örgütlerinin düzenlediği bir etkinlikle kutlandı.

Yeni Mahalledeki şehir stadında yoğun güvenlik önlemleri altında düzenlenen etkinlik müzik dinletisiyle başladı. Etkinliğe HDP Van Millet Vekili Lezgin Botan, Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, 2009 Barış Grubu Sözcüsü ve HDP PM Üyesi Nurettin Turgut ve DTK Üyesi Selim Sadak katıldı. Newroz alanına, "Azadiya jinê azadiya civakiyê ye" ile "Newroz pîroz be" pankartları asıldı.

Newroz’un ilk konuşmasını HDP İlçe Başkanı Reşit Güneç yaparak etkinliğe katılan herkese teşekkür etti. Kürt halkının her zaman barıştan yana olduğunu belirten Güneç, “Kürtler Ortadoğu’da her zaman onurları için mücadele etmiştir” dedi.

Etkinlikte konuşan HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Yüksekova’daki sokağa çıkma yasağı sürecini hatırlatarak, “Ablukalar sürecinin nasıl işlediğini, o dönem şahitlik ettik ve gördüm. Elimizden geldiği kadar kentler yıkılmasın, geçler ölmesin, askerler, polisler ölmesin, analar ağlamasın diye uğraştık. Ama ne yazı ki iktidar hırsı o kadar gözlerini kör etmişti ki her şeyi yakıp yıkacak kadar. Hiçbir şeyi dinlemediler” dedi.

Dönemin Yüksekova tümen komutanı ile arasındaki bir telefon görüşmesini hatırlatan Botan, “Yüksekova’da operasyonlar bitmişti. Operasyonların üzerinde yaklaşık 15-20 gün geçmişti. Hendeklerin, çatışmaların olmadığı ve tamamıyla askeriyenin denetiminde olan birkaç mahallede baktık ki kapılar kırılıyor, genel arama adı altında. Ama girilen evlerde silah sesleri geliyor. Bir süre sonra bazı evler taranıyor ve yakılıyor. Ben Tümen komutanıyla iletişime geçtim. Sayın komutanım dedim, operasyonlar bitmiş genel aramanızı yapıyorsunuz söz konusu mahalleler zaten denetiminiz altında niye evler yakılıyor niye evler taranıyor. Bazı değerli eşyalar çalınıyor, ne oluyor orada? Siz kolluk gücü olarak halkın canını, malını ırzını korumakla yükümlüsünüz ne oluyor orada dediğimde bana verildiği cevap şuydu. Vekil, oralar terör yuvası dedi. Ben kendisine şunu hatırlattım; terörden söz edilecekse halkın canına, malına zarar vermektir, yakıp yıkmaktır. Terör budur. Sayın komutan yaptığın suçtur dedim telefonu kapattı. Konuyu meclise taşıdım”

Dönemin tümen komutanı ve ekibinin şimdi yargılandığını belirten Botan, “Yüksekova’da işledikleri insanlık dışı suçlardan değil, yakıp yıktıklarından değil sadece hükümete karşı suçlu göründükleri için yargılanıyorlar. Burada bir samimiyetsizlik söz konusudur. Sizler bir daha bu adamları bir daha benzerlerinin olmaması askeriye, polise, istihbaratta engellemek istiyorsanız ve bir daha bunların burada cesaret bularak gelip halkın malına canına istediği gibi hukuki sorumsuzluk hissetmeden gelip cinayetleri göz yumarsanız. Vallahide billahi de FETÖ’dan daha büyük belalar gelir başımıza musallat olur” şeklinde konuştu.

Birilerinin şimdi ‘bak ne kadar az insan katılmış buraya’ diye söylendiğini belirten DTK Üyesi Selim Sadak ise konuşmasında şunları dile getirdi: “Gever’in üzerindeki baskılar, tehditler AKP’nin üzerinde olsaydı 12 insan buraya gelemeyecekti. AKP’nin herhangi bir mitinginde üniversite rektörleri ve tüm hocalarına mesaj çekiliyor. Mitinge katılmak zorundasınız diye. Daire başkanları, öğretmenlere siz AKP mitingine katılmak zorundasınız diye mesaj atılıyor. Buna rağmen bakmayın siz AKP’nin Diyarbakır mitingine bile ancak bu kadar kişi vardı.”

Afrin'e de değinin Sadak, "Burada asıl hedef Kürtlerdir. Bunlar Kürdün hiçbir kazanımına tahammül edemiyorlar. Kerkük'te YPG mi vardı? Ama orada da çeteleri desteklediler" dedi. 

Ardından konuşan HDP’li Urfa Milletvekili Dilek Öcalan Kürtçe yaptığı konuşmasında mücadelelerinin bitmeyeceğini belirterek, “Kürt halkı tek bir kişi bile kalsa mücadelesini yürütecektir. Dün Yüksekova’daydı, Bugün Afrin’de devam ediyor. Afrin’i bombaladılar. Ancak Efrîn, Kürtlerindir ve hiçbir zaman onlara kalmaz. Direnişin sembol yerlerinden olan Yüksekova'dan tüm direniş alanlarına bin selam olsun. Tüm halkların Newroz'u kutlu olsun.” dedi.

Dilek Öcalan’ın konuşmasının ardından tutuklu bulunan HDP Hakkari Milletvekilleri Selma Irmak ile Abdullah Zeydan'ın mesajları okundu.

Yapılan konuşmaların ardından Newroz kutlaması müzik ve çekilen halaylarla devam etti.

VİDEOYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Benzer Videolar