Yüksekova'da Kadın eliyle ekim seferberliği

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde kurulan Destar Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyeleri, ilçedeki arazilerde nohut ve fasulye üretimine başladı.

Hakkari Tüketiciler Birliği Derneği bünyesinde 5 ay önce kurulan Destar Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin üyesi 30 kadın çiftçi, ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıkta bulunan Çukurca (Page) köyündeki 60 dönüm araziye fasülye ekimi yaptı. Ekim için düzenlenen programa, Yüksekova Kaymakamı Osman Doğramacı, Hakkari Tarım ve Orman İl Müdürü Vahap Şimşek, Yüksekova İlçe Müdürü Mehmet Emin Yiğit, Hakkari Tüketiciler Birliği Derneği Başkanı Perviz Geçirgen ve kadın çiftçiler katıldı. Kaymakam Doğramacı'nın kullandığı traktörle tarlalara fasulye tohumları bırakıldı.

Kaymakam Osman Doğramacı, kadınların bu proje ile geleceğini yazacağına inandığını söyleyerek, "Bu da üretimle başlayacak. Destar Kadın Kooperatifi de bu noktada önemli bir eksikliği doldurmak üzere ortaya çıkmışlar. Kadınlarımız 60 dönüm araziye de fasulye ekiyorlar. Köylere tohum desteğimiz var. Bu desteklerden kooperatiflerimizin faydalanmasında mutlu oluyoruz" dedi.

Destar Kadın Kooperatifi Derneği Başkanı Eylem Şener ise, Yüksekova'da toprağa kadın eli değdiğini belirterek, "Toprağa ne ekerseniz onu biçersiniz. Yüksekova'da artık toprağa kadın eli değiyor. Kadının eli toprağa değmesini tercih ettik. Amacımız, ilçeyi tarım alanına dönüştürmek. Gelecek yıl inşallah çeşitlerimiz çok fazla artacak. Biz bu işe başlarken 8 kadın vardı. Şu an 30 kadın çiftçi ile bu işi yapıyoruz. Hedefimiz dışarıya olan bağımlılığımızı azaltmak, tarıma olan talebi arttırmaktır" diye konuştu.

Haber - Kamera: Ömer Oğuz, İmad Taş

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Benzer Videolar