Yüksekova'da çiftçilerin kış çilesi

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde köylüler, hayvanları için yazın dağlarda istifledikleri otları kışın kızaklarla köye taşıyorlar.

ERKAN ÇAPRAZ'ın haberi:

Yüksekova - Şemdinli karayolu üzerinde bulunan Yürekli (Herink) köyü sakinleri, geçimlerini sağladıkları hayvanlarını beslemek için yazın 2000 rakımlı dağlarda biçip biriktirdikleri ot yığınlarını karlı dağlardan kızaklara yükleyip köylerine indirmeye başladı. Arazilerinin az olması nedeniyle hayvanlara yem temin etmek için dağların yüksek kesimlerinde ot biçtiklerini belirten Husret Keği, "Yazın biçtiğimiz otları bağ şekline getirip bir arada toplayıp üstünü kapattıktan sonra ocak ve şubat aylarında kızaklarla indirerek hayvanlarımıza veriyoruz. Hayvanlarımıza yeterli ot bulmadığımız için köyün yüksek kesimlerindeki otları biçip kışın kullanıyoruz" dedi.

Zaman zaman çığ tehlikesiyle karşılaştıklarını belirten Keği, "Sabahın ilk ışıklarıyla karların sert olduğu bir anda bu zorlu yolculuğa çıkıyoruz. Büyük bir zorluğun ardında otlarımızı köye kızaklarla indirip hayvanlarımızı besliyoruz" ifadelerini kullandı.

Köy Muhtarı Celal Başçı da, yazın topluca biçtikleri otları, kışın yine topluca kızaklarla indirdiklerini söyledi.

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar