1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Yıldırım'dan Suriye'ye saldırı açıklaması: Olumlu bir adım
Yıldırım'dan Suriye'ye saldırı açıklaması: Olumlu bir adım

Yıldırım'dan Suriye'ye saldırı açıklaması: Olumlu bir adım

Başbakan Binali Yıldırım, Suriye'ye yönelik saldırı için "Bunu olumlu bir adım olarak görüyoruz ama kalıcı barış için daha fazlasına ihtiyaç var" açıklamasında bulundu.

A+A-

ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’ye yönelik saldırısına hükümetten peş peşe destek açıklamaları geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’dan sonra Başbakan Binali Yıldırım da, Suriye’ye yönelik operasyonun ‘olumlu’ ancak ‘yetersiz’ olduğunu söyledi.

AK Parti Esenler İlçe Kongresi’nde konuşan Başbakan Yıldırım, özetle şunları söyledi:

TÜRKİYE GEREKEN ADIMLARI ATIYOR: Bu sabaha karşı Amerika ve koalisyon ortakları bir operasyon düzenledi. Bunu olumlu bir adım olarak görüyoruz ama kalıcı barış için daha fazlasına ihtiyaç var. Türkiye bilinmelidir ki iç meseleleri kadar bölgedeki bütün sorunlara hakimdir, gereken adımları atmaktadır. Dün BM Güvenlik Kurulu’nda onurumuz Kudüs için mazlumların sesi olduk. Bugün Doğu Guta’da yaşanan katliama karşı küresel barış çağrısı yapıyoruz. Çünkü İstanbul’daki bir çocuğun Kudüs’teki, Doğu Guta’daki Duma’daki çocukların bizim nazarımızda farkı yoktur. Bir insanlık suçuna maruz kalarak kimyasal, biyolojik ve normal silahlarla can veren onlarca masumun hakkını korumaya devam edeceğiz. Bölgesel barışın, aklın, sağduyunun yanında olmaya devam edeceğiz.

BUGÜNE KADAR NEREDEYDİNİZ?: Suriye’de alçak rejim kimyasal silahlarla çocukları, masum insanları katletti. Birdenbire dünyanın vicdanı olarak kendilerini gören ülkeler, seslerini yükselttiler. Peki 7 yıldır Suriye’de insanlar katlediliyor, vahşet devam ediyor. Siz sadece kimyasal silah kullanıldığı zaman mı insanlığınız aklınıza geliyor. Bugüne kadar neredeydiniz? Tabii ki ne kimyasal silahla, ne de normal bir silahla hiçbir insan hayatına kastetmeyi bizim inancımız kabul etmez. Ancak Suriye’de çözüm isteyenleri göstermelik, vicdan istismarı ile değil gerçekten sorumluluk alarak bu vahşetin sona erdirilmesi için daha çok çalışmaları gerekiyor. Sahada rekabet etmek ülkedeki sorunları çözmez.

28 ŞUBAT’IN HESABI SORULUYOR: 28 Şubat bir postmodern darbe girişimiydi. Halkın seçtiği iktidarı uzaklaştırmak, korku ile tehdit ile iş başından uzaklaştırmak için hazırlanmış bir darbe girişimiydi. Milletin iradesini tanklarla ezmeye çalışan darbeci zihniyet o gün böbürlenerek ’28 Şubat bin yıl devam edecek’ dedi. Evet 28 Şubat devam ediyor. Nasıl devam ediyor? Hesap sorularak devam ediyor. Yargının önünde, hukuk devletinde hesabı soruluyor. Şunu herkes bilmelidir, bu ülkede, demokrasilerde hiç kimsenin yaptığı yanına kar kalmaz. Mutlaka geç de olsa hesabı sorulur. O gün hiç sorulamayacakmış gibi afra tafra yapanlar bugün ‘Biz ettik siz etmeyin’ diye el aman diliyorlar. Ama yargı gerekeni yapıyor. Ne gerekiyorsa onun gereğini yapıyor. Bu vesileyle 28 Şubat’ın acılarını en derinden yaşayan, taviz vermeyen Erbakan Hocamızı rahmetle, minnetle anıyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.