Van'da Zorlu Kış Şartları

Van'da Zorlu Kış Şartları

Van’ın Muradiye ilçesinde zorlu geçen kış mevsimi, hayatı olumsuz etkilediği gibi vatandaşları da yeni çareler üretmeye sevk ediyor.

İlçeye 20 kilometre mesafede bulunan Gönderme Mahalle sakinleri, zorlu geçen kış mevsiminin çilesini çekiyor. Muradiye’de ‘Gönderme Rüzgârı’ olarak bilinen olumsuz hava şartları, yıllardır vatandaşlara zorlu anlar yaşatıyor. Güneşli günlerde bile soğuktan hayvanlarını korumak için kardan duvarlar örüp yem veren vatandaşlar, bu esnada ise çay içerek ısınmaya çalışıyorlar.

Abdulhalik Polat isimli hayvan sahibi, bu yıl karın fazla yağmasıyla havaların daha da soğumaya başladığını belirterek, “Kuru soğuk bizi çok etkiliyor. Bu nedenle kardan duvarlar örerek hayvanlarımızı kuru soğuktan koruyoruz. Zaten bir sabah saat 08.00’de, bir de saat 13.00’te hayvanları dışarı çıkarıp yem veriyoruz. Saat 15.00 sıralarında tekrar hayvanları içeri alıyoruz. Yoksa hayvanlar soğuğa dayanamıyor” dedi.

Turan Polat isimli vatandaş ise, “Atalarımızdan bildiğimiz ve şimdi de bizim gördüğümüz ve yaşadığımız bu bölgenin meşhur Gönderme rüzgârı ile kuru soğuğu bizleri etkilediği gibi hayvanlarımızı da etkiliyor. Bu kardan duvarları örmesek hayvanlar dışarıda barınamaz. Hayvanları soğuktan korumak için her yıl bu kardan duvarları örerek hayvanlarımızı korumaya çalışıyoruz” diye konuştu.
Dördüncü sınıf öğrencisi olan Özkan Polat ise yanık sesiyle seslendirdiği türküyle ortamı şenlendirmeye çalıştı.
Hayvanlarına kızakla ot taşıyan bir hayvan sahibi ise bir hayli zorlanınca mahalle sakinleri yardımına koştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.