Üniversite öğrencilerinden Van'a yardım

Üniversite öğrencilerinden Van'a yardım

Fırat Üniversitesi Beşiktaşlılar Topluluğu (FIRAT ÜNİBJK) tarafından Vanlılara yardım eli uzatıldı.

VAN - Başlattıkları "Güneşi Özleyenlere Projesi" ile yardımseverlerden topladıkları giysileri Van'daki ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdı.

İlk olarak Van merkezde bulunan Abdurrahman Gazi İşitme Engelliler İlkokulu ve Ortaokulu'nu ziyaret edip işitme engelli öğrencilerle bir araya gelen üniversiteliler, hediyelerini dağıtırken miniklerle işaret diliyle anlaşmaya çalıştı.

İlk olarak işitme engelli çocuklara hediye dağıtan üniversite öğrencileri, burada duygulu anlar yaşandı. Çocuklarla tek tek ilgilenen öğrenciler toplu hatıra fotoğrafları çektirdi. Daha sonra işitme engelli bir öğrenci muhabir olup hediye getirenlerle röportaj yaptı. Engelli öğrencinin sorularını cevaplayan üniversiteli Serhat Baylaş, "Buraya sizler için geldik. Buraya size yardım etmek için geldik” dedi. Öğrencilere kırtasiye malzemesi ve giysi dağıtan kulüp üyeleri, okuldan ayrılırken duygulu anlar yaşadı.

Daha sonra Akköprü Mahallesi'ne geçen Elazığ ÜNİBJK öğrencileri, önceden tespit edilen yardıma muhtaç aileleri tek tek ziyaret ederek kolileri ulaştırdı.

Kulüp Başkanı Furkan Başkak, gazetecilere yaptığı açıklamada, Beşiktaşlı öğrenciler olarak bir süre önce sosyal medya üzerinden "Güneşi Özleyenlere Projesi" hazırladıklarını söyledi.

Projenin kısa sürede Türkiye'nin birçok ilinden büyük ilgi gördüğünü, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ'dan da büyük destek aldıklarını belirten Başkak, çalışma boyunca zaman zaman duygulu anlar yaşadıklarını ifade ederek, "Biz başlattığımız kampanya ile yaklaşık 5 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Bugün bin kişiye malzemelerimizi dağıttık. Ayrıca yardım için gelen 12 arkadaşımız final sınavlarından feragat ettiler" dedi.
Yardımlaşma duygusunun bir sınavdan daha önemli olduğunu dile getiren Başkak, ihtiyacı olan bir okula kütüphane kuracaklarını, ilgililerin talebini beklediklerini anlattı.

Öğrencilerden Gamze Tutumeri ise arkadaşlarıyla Van'daki ailelere yardım ulaştırdıklarını, birçok yerde yardıma muhtaç insanların bulunduğunu belirterek, herkesin elinden geldiğince katkıda bulunması gerektiğini söyledi.

Ailelerden Gülşah Barış da eşinin hamallık yaptığını, yakacak ve gıdalarının olmadığını belirterek eşi ve iki çocuğuyla kerpiç ve bakımsız bir evde yaşamaya çalıştığını dile getirdi. Barış, yardım ulaştıran öğrencilere teşekkür etti.İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.