Tanrıkulu’ndan madenciler için teklif: Asgari ücretleri 3 katından az olmamalı

Tanrıkulu’ndan madenciler için teklif: Asgari ücretleri 3 katından az olmamalı

CHP’li Sezgin Tanrıkulu madenlerde çalışan işçilerin ücretlerinin asgari ücretin 3 katından az olmaması konusunda kanun teklifi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde, madenlerde çalışan işçilerin ücretlerinin, asgari ücretin 3 katından az olmaması konusunda kanun teklifi verdi.

TBMM Başkanlığına başvurarak 4857 Sayılı İş Kanununda değişiklik yapılmasını talep eden Tanrıkulu başvurusunda, “Ülkemizde tek bir asgari ücret belirlenmekte olup, sektörlere ve bölgelere bir ayrım söz konusu değildir. Oysa farklı iş kollarında iş yükünün ağırlığından kaynaklanan adaletsizlikler oluşmaktadır. Yer altında çalışan maden işçileri diğer iş kollarına göre daha ağır şartlarda çalışmakta ve emeklerinin karşılığı olan ücreti alamamaktadır. İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğine göre ‘ÇOK TEHLİKELİ’ sınıfta yer alan taş kömürü ve linyit madenciliği sektörü için ayrı bir asgari ücret sistemi belirlenmesi gerekmektedir. Kanun teklifimiz ile yeraltında çalışan maden işçilerinin ücretlerinin, asgari ücretin üç katından az olamayacağı hüküm altına alınmış olacaktır” ifadelerine yer verdi. (DUVAR)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.