Süleyman Aksu’nun annesi: Günde 3 kez mezarına gidiyorum

Süleyman Aksu’nun annesi: Günde 3 kez mezarına gidiyorum

Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren Süleyman Aksu’nun annesi Kudret Aksu, bir bayram günü oğlunu uğurladığını hatırlatarak, “Oğluma dokunmasınlar diye, günde 3 kez mezarına gidiyorum” dedi.

Kobanêli çocuklara oyuncak götürmek için 20 Temmuz 2015’de Urfa'nın Suruç ilçesi Amara Kültür Merkezi’nde bir araya gelen gençlere yönelik DAİŞ’in düzenlediği bombalı saldırıda, 33 kişi yaşamını yitirdi, 104 kişi yaralandı. Katliamda yaşamını yitirenlerden biri de Süleyman Aksu’ydu. Aksu, 1990 yılında Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde dünyaya geldi. Çukurova Üniversitesi’nde İngilizce öğretmenliği bölümünü bitirdikten sonra mezun oldu ve göreve başladı. Aksu, sadece 3 yıl görev yapabildi. Aksu, 2015 yılının Ramazan Bayramı’nda Yüksekova’dan Urfa’ya doğru yola çıktı. Kobanê'ye yardım götürmek için Amara Kültür Merkezi’nde toplanan gençlere yönelik patlamada bombalı saldırıda yaşamını yitirdiğinde 25 yaşındaydı. 

Yüksekova’ya defnedilen Aksu’nun mezarı, 6 yılda 7 defa tahrip edildi. Aksu’nun annesi Kudret Aksu, her bayram oğlunun kapısını çalmasını beklediğini söyledi. 

ZOR ŞARTLARDA OKUTTU  

Anne Aksu, ekonomik nedenlerden dolayı oğlunu zorlu koşullarda okuttuğunu belirterek, “Onu yoğun emekler vererek okuttum. Oğlum, emeklerimi boşa çıkarmadı, üniversiteyi kazandıktan sonra öğretmen oldu. Oğlum öğrencilerine şiir okuyan bir öğretmendi” diye belirtti. 

MÜCADELESİNİ SAHİPLENDİ

Oğlunun Kobanê’de savaştan etkilenmiş çocuklar için harekete geçtiğini ve onlar için insani yardım malzemelerinin yanı sıra kalem, kitap, defter topladığını söyleyen anne Aksu, “Annesi olarak hayatta olduğum sürece mücadelesini sahipleneceğim. Ben sadece Süleyman’ın değil, orada yaşamını yitiren 33 kişinin annesiyim” şeklinde konuştu. 

‘BAYRAMLAR ACI VERİYOR’  

“Oğlumun daha çok çocuğun yüzünü güldürmesine izin vermediler” diyen anne Aksu, 6 yıldır katliamdan sorumlu olanların cezalandırılmamasına tepki gösterdi. Özel günlerin kendisine acı verdiğini ifade eden Aksu, şöyle devam etti: “Bugün bayram ama benim için bayram diye bir gün yok. Bayram günü oğlumun katledildiği gün.  Sözcükler boğazımda düğümleniyor. Oğlumun öğretmen arkadaşlarını, öğrencilerini görünce yüreğim yanıyor, canım acıyor. Herkesin evladı kapıdan gelip bayramını kutlayacak ama ben Süleymanımı göremeyeceğim. Oğlum artık benim bayramımı kutlamıyor. İzin vermediler oğlum çocuklara eğitim versin okutsun büyütsün. Oğlumu 6 yıldır, Yüksekova'nın her köşesinde arıyorum, ama hiç bir yerde bulamıyorum.” 

6 YILDA 7 SALDIRI

Oğlunun mezarına 6 yılda 7 saldırı yapıldığını hatırlatan Aksu, “Onu mezarda da rahat bırakmadılar. Tam 7 kez oğlumun mezarını yıktılar, bu durum beni kahrediyor. Süleyman'ın mezarını sürekli bozdukları için, mezarlığa gidip mezara dokundular mı diye bakıyorum. Geceleri uyuyamıyorum. Günde 3 kez oğlumun mezarına dokunmasınlar diye mezarlığa gidiyorum. Bazen herkes uykudayken mezarına gidiyorum. Benimle gelir diye umut ediyorum. Oğlum katledildiğinde 33 tabut dizilmişti yan yana, o görüntüyü asla unutamayacağım. Onların mücadelesi için elimden geleni yapacağım” ifadelerini kullandı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.