Sîtav yayınlarından Saidî Kurdi’yi ele alan güzel bir eser

Sîtav yayınlarından Saidî Kurdi’yi ele alan güzel bir eser

Sîtav Yayınları Saidî Kurdî’yi ele alan “Konjonktürel Kimlik ‘Seid-î Kurdî, Seid-î Tirkî, Said-î Erebî’” adıyla kapsamlı bir eser yayınladı.

Sîtav Yayınları Saidî Kurdî’yi ele alan “Konjonktürel Kimlik ‘Seid-î Kurdî, Seid-î Tirkî, Said-î Erebî’” adıyla muhteşem bir eser yayınladı. Eser, 19 yıldır siyasi düşüncelerinden dolayı cezaevinde bulunan kadın yazar Leyla Atabay tarafından kaleme alınmış. Yazar geniş bir araştırma yaparak söz konusu eseri okuyucuya sunuyor. Eser, 450 sayfadan oluşuyor.

Yazar, eserinde Saidî Kurdî’yi ele alırken Kürdistan’ın o dönemin sosyolojik yapısını da ele almakta ve zengin bir dille işlemektedir. Bunun yanı sıra Kürdistan’da din anlayışının temelini oluşturan inanç sistemlerini de sorgulamakta ve okuyucunun dikkatine sunuyor.

Saidî Kurdî’yi tek yönlü ele almak Saidî tanımamaktır ve Saide haksızlık yapmaktır. Doğanın bir gereği olarak her insanda tam yönler ve eksik yönler olur. İnsan doğası gereği çok iyi işler yapabilir ama bunun yanında hata da yapabilir, eksikliğe de düşebilir. İşte bu eser bilimsel ve objektif bir şekilde Saidî Kurdî’yi hem eksik ve yanlış yönleriyle, hem de devasa kişiliğiyle ele alıyor. Bu eserde Saidî Kurdî’nin mücadeleci kişiliğinin yanında pasif ve sessizliğini de göreceksiniz. Yine fırtınalı bir yaşamdan yaşlılığın rehavetine kapılmış bir Saidî Kurdî göreceksiniz.

Bunların yanı sıra Saidî Kurdî’nin dine, tarikatlara, modern çağa, eğitimin önemine, siyasete, Kürtlere, Türklere ve kadına yaklaşımını da görebileceksiniz.

Yine bazı cemaatlerin Saidî Kurdî’nin eserlerinin üzerine nasıl tahrifat yaparak, eserlerinin üzerinde din ve ırk milliyetçiliği yaptığını, günümüzde de bu cemaatlerin Saidî Kurdî’yi nasıl kendi milliyetçi ve ırkçı emellerinde kullandığını göreceksiniz.

Kısacası bu eserde Said-î Kurdî hakkında hiçbir yerde okumadıklarınızı okuyacaksınız.

Sîtav Yayınları
Urartu Oteli Yanı Urartu Göz Merkezi Karşısı VAN Tel: 0432 216 73 07 GSM: 0536 488 3621

saidi2.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.