Antep’te geleneksel yöntemlerle yapılan firik hasadı başladı

Antep’te geleneksel yöntemlerle yapılan firik hasadı başladı

Araban Ovası'nda makarnalık sert buğdaydan yapılan ve Arap dünyasının zevki haline gelen firiğin hasadına başlandı.

Gaziantep mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan firik, meşakkatli yolculuğun ardından sofralara ulaşıyor. Türkiye'nin en kaliteli buğdaylarının yetiştirildiği Gaziantep'in Araban ilçesinde buğday başakları yeşilken biçilerek bir gün güneş altında kurumaya bırakılıyor. Ertesi gün firik ustaları tarafından güneşin altında küçük yığınlar haline getirilen buğday başakları saplarıyla ateşe veriliyor ve tırmıklarla sürekli karıştırılarak ütülüyor. 3 gün bekletilen buğdaylar daha sonra biçerdöverde taneleri ayrılarak işletmelerde firik haline gelerek firik pilavı yapılarak sofralara kadar geliyor. Gaziantep mutfağının vazgeçilmezi olan ve sadece Araban ilçesinde yapılan firik hasadına Gaziantep Araban Ziraat Odası Başkanı Hasan Altun, Araban İlçe Kaymakamı Özgür Özçimen ve Araban İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen İhsan Gövler katıldı.

"Yılda 150 ton bir firik üretimimiz var"

Firik ütme işlemini anlatan Araban Belediye Başkanı Hasan Doğru, "Gaziantep'te sadece Araban ilçesinde üretiliyor. Öncelikle buğday henüz yeşilken biçilip arkasından ateşle yakılıyor. Firik dediğimiz lezzetli bir gıda ortaya çıkar. Firik ilçemizde bir asırdır yapılıyor. Özellikle pilavı çok lezzetlidir. Diyabet hastalarına ve şeker hastalığına iyi geldiği söylenir. Biz bunu festivallerle hem Türkiye'ye hem de uluslararası tanıtmak istiyoruz. Çok zor bir iş herkes yapamıyor. Bu işi bilmek gerekiyor. Kıvamını tutturmak gerekiyor. Yılda 300 ila 500 ton aralığında bir firik üretimimiz var. Bu büyük bir emekle oluyor. Harmanda kurutuluyor. Patoza işleniyor ondan sonra sofralarımıza pilav olarak dönüyor" diye konuştu.

Etiketler : , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.