KHK’li milletvekilleri KHK’liler için çalışacak

KHK’li milletvekilleri KHK’liler için çalışacak

OHAL KHK’si ile ihraç edilmiş 10 milletvekili KHK mağduru olan yüz binin üzerindeki kişinin sorunlarını Meclis’e taşımak için harekete geçti.

OHAL KHK’si ile ihraç edilen yüz binlerce kamu çalışanından 10’u 24 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilerek Meclis’e geldi.

HDP’de Eş Genel Başkan Sezai Temelli’nin yanı sıra Ömer Faruk Gergerlioğlu, Gülüstan Koçyiğit, Salihe Aydeniz, Muazzez Oran, Semra Güzel, Sait Dede ve Habip Eksik, CHP’de İbrahim Kaboğlu ve Saadet Partisi’nde Cihangir İslam farklı tarihlerdeki OHAL kararnameleri ile kamu görevlerinden ihraç edildi.

Büyük kısmı akademisyen ve sağlık çalışanı olan 10 KHK’li milletvekili, 9 Ekim Salı günü farklı kamu kurumlarından ihraç edilmiş bir grup KHK’li ile Meclis’te bir araya gelerek sorunları ele alacak. Ardından milletvekilleri 11 Ekim’de Meclis’te ortak bir basın toplantısı düzenleyerek bu sorunları kamuoyu ile paylaşacak.

‘KHK’LILARDAN YOĞUN TALEP VAR’

KHK ile üniversiteden ihraç edilen Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam yapılacak çalışma ile ilgili şunları söyledi:

“KHK’lılardan gelen yoğun bir talep var. Biz de bu işin gönüllüleriyiz. Koordineli, uyumlu bir çalışma ile sonuç alacak kimi faaliyetlerde bulunmayı hedefliyoruz. Belli makamlarla görüşmek, belli sıkıntıları aktarmak, çözüm yolları aramak şart. Bunun için önce biz bir araya geleceğiz. İbrahim Kaboğlu bir anayasa profesörü var. Ömer Faruk Gergerlioğlu ve ben Hak ve Adalet Platformu’nda ciddi anlamda çalışmalar yaptık. Bu birliktelikle en azından konuyu sürekli Meclis gündeminde tutup, bir takım önergelerle diğer partileri ikna eden bir çalışma içinde olabiliriz. Yine birlikte veya sözcüler aracılığıyla toplantılar, açıklamalar yapabiliriz.”

‘KHK’LI OLARAK NAM SALMIŞIZ’

10 KHK’li milletvekilinin oluşturacağı çalışmanın bir adı olacak mı sorusuna, “Bizim adımız var. KHK’lı olarak nam salmışız. Başka bir isme ihtiyacımız yok” yanıtı veren İslam, KHK’lilerin yaşadığı birçok sıkıntının ortak olduğunu, bunların öne çıkan başlıklarını ve çözüm önerilerini de şöyle sıraladı:

– OHAL İnceleme Komisyonu fonksiyonsuz. Bu kaosun içinde normal bir yargı sistemi işleyemez. Af üzerinden bir çözüm oluşturulabilir.

– Kovuşturması olmayan, soruşturmalardan aklanan ve takipsizlik ya da beraat kararı alan yaklaşık 17 bin kişi bir an önce işlerine iadesi edilmeli.

– Hamile, bebekli ve hasta olan KHK mağdurları tutuksuz yargılanmalı.

– Kamu hizmetinden men edilmiş KHK mağdurlarının özel sektörde çalışabilmesinin önündeki engeller kaldırılmalı.

– KHK mağdurlarının pasaport sorunu çözülmeli ve seyahat özgürlükleri önündeki engeller tümüyle kaldırılmalı.

– Suçun şahsiliği ilkesine ve kuralına rağmen KHK mağdurları yakınlarının ihracı, gözaltına alınması veya cezalandırılmasından acilen vazgeçilmeli.

– Güvenlik soruşturması bahane edilerek öğretmenlik, doktorluk, avukatlık ve diğer meslekleri icra etmeleri önlenenlerin mağduriyetleri hızla giderilmeli.

– ByLock kullanmak, banka ile iş yapmak, sendika, okul, dernek, vakıf üyelikleri gibi TCK’da karşılığı olmayan konular suç sayılmamalı.

(DUVAR)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.