HDP'den Êzidi bayramı için kutlama

HDP'den Êzidi bayramı için kutlama

HDP, Ezidilerin 'Cema Bayramı'nı kutladı: Yıllar geçti, baskı ve şiddet devam ediyor.

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu Êzidilerin her yıl 6-13 Ekim tarihleri arasında kutladıkları ‘Cema Bayramı’nı kutıladı.

Halkların Demokratik Partisi Halklar ve İnançlar Komisyonu Sözcüsü Çilem Küçükkeleş, “Êzidîlerin varlığının, birliğinin, dirliğinin simgesi olan Cema Bayramı’nı kutluyor; barış ve huzur içinde bir bayram geçirmelerini, çekilen acıların son bulmasını, gelecek günlerin özgürlük getirmesini diliyoruz” dedi.

Küçükkeleş, ‘Cema Bayramı’ için, “Mezopotamya’nın kadim inanç gruplarından Êzidîlerin her yıl 6-13 Ekim tarihleri arasında kutladıkları, bu vesile ile kendileri için kutsal olan Laleş topraklarını ziyaret edip ulularına, pirlerine niyaz oldukları, hac görevini yerine getirdikleri Cema Bayramı’nı kutluyor ve bu bayramın coğrafyamıza huzur, barış ve özgürlük getirmesini temenni ediyoruz” açıklamasında bulundu.

‘BASKI, ŞİDDET DEVAM EDİYOR…’

Şengal’deki IŞİD saldırılarının üzerinde 4 yıl geçtiğini hatırlatan Küçükkeleş, Ezidiler üzerinde baskı, şiddet ve tahammülsüzlüğün devam ettiğini söyledi. Küçükkeleş şöyle devam etti: “Cema Bayramı için Şengal’den Laleş’e gitmek isteyen Êzidîlerin önüne yeni engeller çıkarılıyor. Bütün engellemelere, ferman, katliam ve soykırımlara rağmen Êzidîlerin her yıl olduğu gibi bu yılda Laleş topraklarında Cema Bayramı için cem olmaları; “biz buradayız” ve “her daim inancımız, ritüellerimiz, kimliğimiz ve özgünlüğümüzle burada olacağız” demeleri tekçi, farklılıklara tahammülü olmayan zihniyet ve yaklaşımlara verilecek en iyi yanıttır.”

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.