HDP: Gezi bitmedi

HDP: Gezi bitmedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Haziran ayaklanmasının yıl dönümünde yazılı açıklama yaptı.

HDP, Gezi direnişinin birinci yıl dönümünde, isyanı doğuran koşulların ve ortamın değişmediğine dikkat çekti, "Demokratik ve sosyal bir cumhuriyet, demokratik özerklik hedefi için mücadeleyi büyütme ihtiyacı o günden bugüne azalmadı, arttı” dedi.

"İstanbul'un merkezindeki bir parkın nasıl düzenleneceğinin kendilerine sorulmamasını protesto edenlerin başlattığı barışçıl itiraz, AKP iktidarının tahammülsüzlüğü ve saldırganlığı ile 8 gencin ölümü, 11 kişinin göz kaybı, binlerce yaralanma ve gözaltılarla sürdü" diyen HDP, Erdoğan'ın polis şiddetini durdurmak yerine teşvik ettiğini kaydetti.

Artan şiddete rağmen halkın, emeğine, parkına, ağacına, deresine, suyuna, soluduğu havaya, yaşamına, haklarına sahip çıktığına dikkat çeken HDP, "Halk, sermayenin topluma dayattığı rant projeleri karşısında, yaşanılır kent talebi, daha fazla özgürlük ve daha fazla demokrasi talebiyle birleşti" dedi.

Açıklamanın devamında şunlar belirtildi:

"Gezi Direnişi, ekolojik dengenin altüst edilmesine, her parka ve yeşil alana bir AVM dikme hevesine, ranta dayalı kent dönüşümüne ve elbette bütün bunların temsilcisi olan AKP iktidarına karşı bir tepkiydi. Gezi Direnişi, yerel demokrasiden başlayan bir genel demokrasi talebiydi ve açığa çıkardığı çoğul muhalefet ile toplum, kent ve demokrasi tarihimizde onurlu bir iz yarattı. Gezi için sokağa çıkanlarla, Soma madenci katliamı karşısında sesini yükseltenlerin ve Lice’de karakol yapımına karşı mücadele edenlerin ortak mücadele ruhunu yakalaması büyük önem taşıyor.

Gezi direnişinin birinci yıl dönümünde, isyanı doğuran koşulların ve ortamın değişmediğini görüyoruz. Demokratik ve sosyal bir cumhuriyet, demokratik özerklik hedefi için mücadeleyi büyütme ihtiyacı o günden bugüne azalmadı, arttı. Kürt halkı ve Aleviler başta olmak üzere, halklarımızın barış ve eşitlik talepleri adına yeni bir adım atılmadığı gibi, her geçen gün artan gerginlik kaygılarımızı büyütüyor. Karakol-kalekol inşaatlarına karşı haklı bir direniş gösterenlere örneğin Lice’de yapılan saldırılar, Rojava sınırından geçmek isteyen kadın ve çocuklara, Okmeydanı’nda Alevi yurttaşlara yönelik cinayetler sadece bazı örnekleri oluşturuyor. Sermayenin her geçen gün yaşam ve yaşam alanlarına yönelik saldırganlığı devam ediyor; bedelini ise emekçiler, işçiler, halklar ve tüm ekosistem ödüyor."

Siyasi iktidar karşısında kapsayıcı bir ortak mücadelenin gerekli olduğunu belirten HDP, "Cumhurbaşkanlığı seçimi ve ardından milletvekili genel seçiminde bu siyasi ihtiyaç doğru kavranmadıkça, Başbakan Erdoğan ve AKP, yürüdükleri hedefe doğru adımlar atmayı sürdürecektir. AKP'nin 'tek adam' rejimine doğru yürüyüşünü engellemek, Cemaat-CHP-MHP üçgeninin rızasını aramaktan değil, Gezi direnişindeki mücadele anlayışını gerçek bir alternatif siyasete büründürmekten geçiyor. Şiddete ve adaletsizliğe, eşitsizlik ve baskıya karşı özgürlük ve demokrasiyi kazanmak için yapılması gereken budur. Şantiyelerde, madenlerde, Reyhanlı'da, Roboskî'de, Gezi direnişinde, Rojava'da, özgürlük ve demokrasi mücadelelerinde katledilen canları unutturmayacağız"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum