Erdoğan: Kanada ambargo uyguladı, yerlisini ürettik

Erdoğan: Kanada ambargo uyguladı, yerlisini ürettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ASELSAN Gölbaşı Yerleşkesi'nde düzenlenen Yeni Sistem Tanıtımları ve Tesis Açılışları Töreni'nde konuştu.

Son 5 yıl içerisinde 350’ye yakın proje başlatıldığını belirten Erdoğan, “Savunma sanayileri projelerimizin bütçesini 5.5 milyar dolardan, 60 milyar dolara yükselttik. Yine bu dönemde sektörde faaliyet gösteren firma sayımız 56’dan 1500’e ulaştı. Sektörün 1 milyar dolar olan cirosu da 11 milyar dolar rakamını yakaladı” dedi.

'10 ÜLKE ARASINDA YER ALIYORUZ'

Erdoğan, savunma ve havacılık ihracatının 248 milyon dolardan 3 milyar dolar seviyelerine çıktığını ifade ederek, “Dünyanın ilk yüz savunma şirketleri listesinde 7 firma ile temsil ediliyoruz. Sadece son 5 yılda 5 firmamız da bu listeye girdi. Kara ve deniz araçlarında kendimizle beraber dost ve müttefik ülkelerin ihtiyaçlarını da karşılayan bir ülke haline geldi. Kendi savaş gemisini tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke arasında yer alıyoruz” diye konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

SAVUNMA SANAYİİNDE ELDE ETTİĞİMİZ İLERLEMEYE BORÇLUYUZ: Kara ve deniz araçlarında kendimizle beraber, dost ve müttefik ülkelerin ihtiyaçlarını da karşılayan bir ülke haline geldik. Kendi savaş gemisini tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke arasında yer alıyoruz. İHA, SİHA ve TİHA üretiminde ise artık dünyanın ilk 3-4 ülkesi içindeyiz. Bugün Türkiye, küresel tedarikçilerin çıkardığı tüm zorlukları ve uyguladığı gizli açık ambargoları kendi gücüyle aşabilen bir ülke haline gelmiştir. Sınırlarımız içinde terörle mücadele operasyonlarını rahatça yapabiliyoruz. Sınırlarımız dışında barış harekatlarını istediğimiz gibi yürütebiliyoruz. Tüm bunları, savunma sanayiinde elde ettiğimiz ilerlemeye borçluyuz.

YÜKSEK TEKNOLOJİ GEREKTİREN SİSTEMLER YAPIYORUZ: Geçmişin eksiklerini gidermekle ve bugünün hazırlıklarını yapmakla kalmıyor, geleceği de kucaklıyoruz. Araştırma geliştirme yatırımlarımızı artırarak yüksek teknoloji gerektiren sistemleri hayata geçirmeye devam ediyoruz. Sürü İHA mı? Yapıyoruz. Gemilerimizin savaş yönetim sistemi mi? Geliştiriyoruz. İnsansız kara aracı mı? Üretiyoruz. Yapay zeka sistemleri mi? Çalışıyoruz. Elektromanyetik ve lazer silahları mı? Tasarlıyoruz."

KAMERALARIN DAHA İYİSİNİ YAPACAĞIZ: Azerbaycanlı kardeşlerimize verdiğimiz destek nedeniyle İHA’larımızın bazılarında kullandığımız kameraya maalesef Kanada ambargo uyguladı. Biz ne yaptık, ASELSAN’da yerlisini ürettik İHA’larımıza taktık yolumuza devam ettik. Bununla kalmadık, aynı kameraların daha da iyisini yapmak için şu anda projeyi başlattık.

GÖĞSÜMÜZÜ KABARTIYOR: Kıbrıs Barış Harekatı’nın ardından kurulan ASELSAN, bugün geldiğimiz noktada bir dünya şirketi olarak çok geniş bir alanda faaliyetlerini sürdürüyor. Bunlar arasında haberleşme, radar, elektronik harp, elektro optik, güvenlik, silah ve füze savunma sistemleri, insansız otonom araçlar, mühimmatlar, yeni nesil yapay zeka sistemleri, enerji, ulaştırma ve sağlık teknolojilerine kadar birçok başlık var. Küresel ölçekte birçok ilki başarmış patentli ürünler çıkararak ülkemizin ve mühendislerimizin gücünü ispatlayan ASELSAN, yeni başarıyla göğsümüzü kabartıyor.

4 KERE DAHA UZAYA ULAŞTIK: Bir müjde de ROKETSAN’dan verelim. Geçtiğimiz 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda ROKETSAN’a gerçekleştirdiğimiz ziyarette, şanlı bayrağımızı daha da yukarılara taşıdığımızı ve artık uzay liginde olduğumuzu söylemiştik. Uzayın karanlığını milli teknolojimiz ve mühendislik kabiliyetimizle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda bir kez daha aydınlattığımızın müjdesini de buradan sizlerle paylaşmak istiyorum. Tamamen mili ve yerli mühendislik kabiliyetlerimizle yaptığımız uydu fırlatma testleri başarıyla tamamlandı. Bu testlerle 4 kere daha uzaya ulaştık.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.