Erdoğan: Eğitim sisteminde sıkıntılar var

Erdoğan: Eğitim sisteminde sıkıntılar var

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, eğitimde alt yapı ve kapasite bakımından büyük mesafeler katedildiğini belirterek, "Buna rağmen içerik ve sistem konusunda hâlâ sıkıntılarımız var" dedi.

Hükümetin yeniden ekonomik hedeflere kilitlendiğini belirten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, döviz kurundaki dalgalanmalarla ilgili olarak “Son günlerde malum döviz kuru biraz yükseldi. Faizler aynı şekilde biraz arttı, enflasyon kıpırdadı diye birileri ellerini ovuşturmaya başladı. Yine hedeflerimize kilitlendik, gereken tedbirleri alıp yolumuza devam ettik. Biz sağlam durunca, ellerini ovuşturanlar da hüsrana uğradı” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dokuz Eylül Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

3 ÖNEMLİ KAYIP YAŞADIK: Son günlerde her biri kendi alanlarındaki birikimleri başarıları eserleriyle gençlerimize örnek olan 3 önemli kayıp yaşadık. Biri fotoğraf sanatçısı Ara Güler’dir. Dünyanın son yarım asrına damga vurmuş objektifiyle tarihe tanıklık etmiş bu büyük ustayı yadediyorum.  İkinci olarak şiirimizin bir çift beyaz kartalı Anadolu şiirinin ulu çınarı Bahattin Karakoç’tur. Şairin ölümü yürekleri bir başka burkar. Üçüncü kaybımız Prof. Dr. Oya Akgönenç’tir. Hocamıza da Allah’tan rahmet diliyorum.

MİLLİ EĞİTİM BAKANIYLA DÖNÜŞÜMÜ KONUŞTUK: Biz kadim bir devlete ve medeniyete sahibiz. Bu kadim tarihte çok büyük mücadeleler emekler fedakârlıklar vardır. Dün gece Moldova’dan gelirken Milli Eğitim Bakanımızla yeni değişim dönüşüm neler olacak bunlar üzerinde konuştuk. Bakanımızın anlattıklarını dinledikçe umudum daha da arttı. Önümüzdeki kısa zaman içerisinde atacağımız adımlarla yeni bir diriliş gerçekleşecektir diye düşünüyorum. Eğitimde alt yapı ve kapasite bakımından büyük mesafe katetmemize rağmen içerik ve sistem konusunda hâlâ sıkıntılarımız var. Yeni dönemde öncelikle hedefimiz, eğitimi hem içerik hem sistem olarak Türkiye’nin hedeflerine katkı sağlayacak seviyeye çıkarmaktır. Önümüzdeki dönemde yürütme olarak bizi, akademi olarak sizi, aynı şekilde özel sektörü çok zorlu bir süreç bekliyor. Organize sanayi bölgeleriyle okulları iç içe geçirmekte kararlıyız, bunu yapacağız. Bilim üreten, araştırma-geliştirme odaklı çalışan, her alanda kendi modellerini geliştiren bir üniversite iklimi oluşturmadan, sadece tabelayla, sadece kadroyla hiçbir sonuç elde edemeyiz. Kendi bireysel çekişmelerinin, ideolojik saplantılarının ve kariyer hırslarının esiri kadrolarla dolu üniversitelerin hayırlı çıktılar üretmesi mümkün değildir. Sınırlarımız içinde ve dışında ne yaşarsak yaşayalım, asıl hedeflerimizden asla kopmadık. Başımıza hangi bela musallat edilirse edilsin yolumuzdan sapmadık, gözümüzü o menzilden ayırmadık.

SURİYE’DE UMUTLAR CANLIYSA, EN BÜYÜK PAY TÜRKİYE’NİN: Daha düne kadar teröristlerle kendi sınırlarımız içinde dahi baş etmekte zorlanırken, bugün Irak’tan Suriye’ye, Avrupa’dan Orta Asya’ya kadar dünyanın her yerinde teröristlere hayatı zindan ediyoruz. ‘İnlerine gireceğiz’ dedik ve inlerine girdik. Herkesin sırtını döndüğü Suriye’de umutlarcanlı ise bunda en büyük pay Türkiye’ye aittir. Afrin’de İdlib’de Cerablus’ta böyledir. Biz olmasaydık belki bu insanlar şimdi olmayacaktı.

CARİ AÇIĞI ORTADAN KALDIRIYORUZ: Son günlerde döviz kuru biraz yükseldi diye birileri hemen ellerini ovuşturmaya başladı. Biz yine hedeflerimize kilitlendik gereken tedbirleri alıp yolumuza devam ettik. Cari açığı ortadan kaldırmaya yönelik adımları da birer birer atıyoruz. (Enflasyon) Biz sağlam durunca, ellerini ovuşturanlar da her zamanki gibi hüsrana uğradı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.