Sait Dede: Mevzu Derecik ve Kürtler olunca rahat davranabiliyorlar

Sait Dede: Mevzu Derecik ve Kürtler olunca rahat davranabiliyorlar

Derecik'te yaşanan olayla ilgili açıklama yapan HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede: "Uyarı atışı ile bu kişiler durdurulabilir ve haklarında hukuki işlem yapılabilirdi. Ancak mevzu Derecik ve Kürtler olunca rahat davranabiliyorlar" dedi.

Hakkari’de, askerlerin açtığı ateş sonucu yaşanan yaralanma ve ölümlere her gün bir yenisi ekleniyor. En son Derecik'e bağlı Derindere (Çemekurk) mezrasında 18 Mayıs’ta askerlerin açtığı ateş sonucu Şahap Şendol (23) ve Celil Ekinci (17) yaralandı.

Elinden yaralanan ve 2 parmağı kesilen Şendol taburcu edildi. Daha önce ağabeyi Reşit de benzer şekilde yaralanan Ekinci ise, şimdiye kadar 2 kez ameliyat oldu. Karnından yaralanan Ekinci'nin tedavisi sürüyor. Hakkari Valiliği'nden olayla ilgili henüz bir resmi bir açıklama yapılmadı. 

DEDE: UYARI YAPILMIYOR

Ekinci'nin yaralanmasına dair görüntüleri paylaşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Sait Dede, yaralanan Ekinci'nin Kürdistan Bölgesel Yönetimine geçtiğini ve dönüşte çoban Şendol ile birlikte yaralandığını belirterek, sınır hattında sık sık geçişlerin yaşandığını ve bunun askerler ve yetkililer tarafından bilindiğini savundu. 

Derecik'te yaşayanların büyük bir bölümünün Kürdistan Bölgesi'nde yaşayanlar ile akraba olduğuna dikkati çeken Dede, son yaşanan olaya ilişkin şunları aktardı: "Aynı zamanda ticari ilişkileri de bulunmamakta. Kürtler arasına konulan bu yapay sınırları aşan Celil de akrabalarının yanına dönüyor ve gelirken birkaç paket sigara getiriyor. Dönerken Türkiye tarafında kayıtlı olan ancak Irak’ta çobanlık yapan Şahap da onunla geliyor. Aslında bu durum bile ilişkilerin nasıl olduğunun kanıtıdır. Hiçbir uyarı ateşi yapılmadan Celil ve Şahab vuruluyor. Celil sırtından vuruluyor ve kurşun kalbe çok yakın bir yerden göğüsten çıkıyor. Yaralı olmalarına rağmen yarım saatten fazla orada askerler tarafından bekletiliyorlar. Hatta hakaretlere maruz kalıyorlar. Oradaki peşmerge güçleri ve akrabaları tarafından Hewlêr'e götürülüyor."

'TARIM VE HAYVANCILIK YAPILAMIYOR'

Derecik'te her noktada karakol ve kalekollar bulunduğunu dile getiren Dede, ilçe sakinlerinin geçim kaynaklarının da sınırlı olduğunu söyledi. Dede, “Tarım ve hayvancılık yapılamıyor. Zaman zaman hendekler kazılıyor. Kendi ineğini evinin bahçesinde rahat rahat otlatamıyorsun. İnsanlar geçimlerini sağlamak için Irak’tan çay, şeker ve sigara getirip satıyorlar. Bunu herkes biliyor. Bu gidişler sık sık yaşanıyor. Askerler 50 metre uzaklıkta ateş açıyor. Uyarı atışı ile bu kişiler durdurulabilir ve haklarında hukuki işlem yapılabilirdi. Ancak mevzu Derecik ve Kürtler olunca rahat davranabiliyorlar” ifadelerini kullandı. 

Dede açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Valilik açıklamalarında ‘kaçakçılardı, sınır geçtiler ve uyarı ateşine riayet etmediler’ şeklinde ifadelere yer veriyor. Türkiye’nin Yunanistan sınırında kimse vurulmuyor çünkü orada Kürtler yok. Burada ciddi bir çifte standart söz konusu. Net bir şekilde Kürtlere düşman olduklarını söylüyorlar. Mesele Kürt olunca sokakta, evinde, tarlada ve sınırda nerede olursan vurulabiliyorsun" dedi. 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum