1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP: Neden Putin'in ayağına gidiliyor?
CHP: Neden Putin'in ayağına gidiliyor?

CHP: Neden Putin'in ayağına gidiliyor?

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın neden Putin'le görüşmek için Moskova'ya gittiğini sordu ve "'Dostum Putin, dostum Trump' diyerek dost olunmadığını artık görmüşlerdir umarız. 34 şehidimiz varken neden bu toplantı Moskova'ya alındı?

A+A-

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Mart’ta Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştireceği görüşmeyle ilgili eleştirilerde bulundu. Öztrak, bu görüşmenin neden Moskova’ya alındığını sordu.

Basın toplantısı düzenleyen Öztrak, Erdoğan’ın Putin’e üç soru yöneltmesini istedi ve bunları şöyle sıraladı: “Askerlerimizi neden şehit ettiniz? İlk saldırıdan sonra uyarmamıza rağmen neden saldırıya devam ettiniz? Yaralıları almaya gelen ambulanslara neden ateş açtınız?” Öztrak şöyle konuştu:

‘FELAKET GÖRE GÖRE GELDİ’

“Göz göre göre gelen felakete karşı önlem alınmamasından kaynaklanan bu can kayıpları affedilemez. Bu facianın elbette bir siyasi sorumlusu olmasıdır. “Şehitler tepesi boş kalmayacak” diyerek birileri beceriksizliğine kılıf hazırlayamaz. İktidarı yaklaşan felaket için kaç kez uyardık. Milletimizin evlatlarını Suriye’de hesapsız kitapsız dar bir sahaya sürmeyin dedik. Bu felaket birdenbire değil göre göre geldi.”

‘CUMHURBAŞKANI TBMM’YE ANLATMALIYDI’

“Helikopterlerimize Suriye hava sahasını bile açmadı Putin. ‘Dostum Putin, dostum Trump’ diyerek dost olunmadığını artık görmüşlerdir umarız. 34 şehidimiz varken neden bu toplantı Moskova’ya alındı? Neden Putin’in ayağına gidiliyor? Umarız bu defa Erdoğan sadece Putin ile fotoğraf vermek için bu ziyareti gerçekleştirmez. Milletimiz şehitlerimiz için cumhurbaşkanından ses beklerken Erdoğan sessizliğe bürünmüş, her gün 4-5 kere işgal ettiği kürsüsünü Hatay Valisi’ne bırakmıştır. Sosyal medyaya karartma uygulanmıştır. Anayasamıza göre milli güvenliğin sağlanmasından TBMM’ye karşı cumhurbaşkanı sorumludur. Bu nedenle kapalı oturuma atanmış bakanların değil bizzat cumhurbaşkanımızın katılmasını istedik. Ordu TBMM’ye emanetse, Cumhurbaşkanı bizzat gelmeli, neden ve nasıl 34 şehidimizin olduğunu TBMM’ye anlatmalıydı.”

‘OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYI ENGELLEYEN ERDOĞAN’

“BMGK, NATO olağanüstü toplandı ama şanlı ordumuzun emanet edildiği TBMM ne yazık ki olağanüstü toplanamadı. TBMM’nin acilen toplanmasını engelleyen iç tüzük falan değil, şehit analarına ve milletimize diyecek bir şeyi olmayan Erdoğan’dır. TBMM başkanı Erdoğan’ın meclisin iradesine koyduğu ipoteğe karşı çıkamamıştır. Bütün millet büyük bir hüzün içerisindeyken, tüm muhalefet meseleyi siyaset üstü tutarken, şehit ailelerinin gözyaşları akarken devleti yönetenler bu toplantıda maalesef gülüp eğlenmiştir. Milletimiz vicdansızlığın bu kadarını görünce keşke Hatay valisi konuşmaya devam etseydi demekten kendini alamamıştır. Biz bu acı hadisenin yaşandığı andan itibaren siyaseti bir kenara bıraktık. Ama gördük ki Erdoğan bu ülkenin cumhurbaşkanı değil partisinin genel başkanı olmayı tercih etmiştir. İhracat, turizm rakamlarıyla zilletin üstünü örtmeye çalışmıştır.”

“Yunanistan’ın sınırda bu insanlara yaptığı zulüm asla kabul edilebilir değil. Botlara doldurulan mülteci bebeklerden biri tıpkı Alan bebek gibi suda boğulursa bunun vicdani sorumluluğunu nasıl taşıyacağız? BM Genel Sekreteri neden İdlib’de, Hatay’da değil? İnsanlık burada yaşanan drama neden sessiz? Türkiye’nin burada yalnız bırakıldığı açık. Bir 40 milyar dolar daha harcarız derken bunları akıl edecektiniz. Erdoğan’a şunu hatırlatmak lazım. Eğer bu savaşsa olan biten anayasaya aykırıdır. TBMM olarak biz kendilerine savaş izni vermedik. O yetki bizde. Bizim verdiğimiz tezkere şunu söylüyor, terörle mücadele ve göçün engellenmesi için verdik bu tezkereyi.”

‘BAHÇELİ’NİN YÜZÜNDE MAHCUBİYET VARDI’

“Bahçeli’nin eline değil yüzüne baktım. Yere doğru bakıyordu. Yüzünde ciddi bir mahcubiyet ifadesi vardı. Elini sıkmaması genel başkanımız açısından bir eksiklik değildir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.