Arınç, Okmeydanı'nda Yaşanan Olaylarla İlgili Konuştu

Arınç, Okmeydanı'nda Yaşanan Olaylarla İlgili Konuştu

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul’da başından vurularak ağır yaralanan Uğur Kurt ile ilgili açıklama yaptı

Arınç, “Eğer bir polisin silahından çıkan bir kurşun ile hiç günahı olmayan, meseleye uzaktan bakan bir yurttaşımız, seken kurşun ile yaralanmış dahi olsa bile böyle bir olaya adı karışanların derhal adliye önüne çıkartılmasını ve gereken cezanın verilmesini arzu ediyorum" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İstanbul Okmeydanı meydana gelen olayla ilgili İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın derhal meclise davet edilerek izahat vermesini istemişti. Bakan Ala il dışında olduğu için konuyla ilgili açıklamayı Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yaptı. İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü’nden olayla ilgili bilgi aldığını belirten Arınç, "Bugün Okmeydanı’nda ismi İTO Lisesi olarak geçen binanın bahçesinde ve yakınında bir gösteri oldu. Esasen burada işgal amacıyla, gösteri yapmak amacıyla bazı toplumsal olayları protesto etmek adına birçoğu yasa dışı örgüt mensupları eylemler yapılıyor. İTO Lisesi’nde emniyetin kayıtlarına göre eğitim-öğretimi durdurmak ve okulu işgal etmek amacıyla yüzleri maskeli ve molotoflu bir grup gelir. Takriben 30-50 kişi arasında. O sırada şortland aracı olarak biliniyor, buna molotof kokteyli atılıyor, aracın içindeki 2 polis yaralanıyor. Bu iki polis Okmeydanı Hastanesinde tedavi altındalar. Başka bir şortland aracı bu polisleri korumak amacıyla olaya müdahale ediyorlar. Bu sırada bir çatışma yaşanıyor. Çatışma yerinde ve çatışan grupların içinde olmayan Uğur Kurt isimli yurttaşımız, oraya 100 metre kadar yakın olduğu söyleniyor, cemevinde bir arkadaşının annesinin cenazesine katılmak üzere gelen ve dışarıda bekleyen, olayları dışarıdan gözlemleyen yurttaşımız başından bir kurşun ile yaralanıyor. Hastaneye kaldırılıyor, ameliyattan çıktığını ve durumunun hayati tehlike arz ettiğini söylediler. Olayla ilgili olarak savcılık el koyduğunu, polislerin kullandığı silahların balistik incelemesinin yapılacağını ve bu şahsın başındaki kurşunun tespit edilerek sorumlular hakkında derhal bir takibatın sonuçlanacağını ifade ettiler" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.