1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AK Parti'den İlker Başbuğ'a suç duyurusu
AK Parti'den İlker Başbuğ'a suç duyurusu

AK Parti'den İlker Başbuğ'a suç duyurusu

AK Parti'li Mustafa Elitaş, FETÖ'nün siyasi ayağıyla ilgili açıklama yapan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve CHP milletvekili Dursun Çiçek hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

A+A-

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, FETÖ’nün siyasi ayağıyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle konuşmuştu: “26 Haziran 2009’da yasalar torba yasa olarak gündeme getiriliyor. Bu TSK ile ilgili bir kanun teklifi. Bu yasa 25 Haziran’ı 26’sına bağlayan gece yarısı oluyor. Bu yasa ile kimsenin haberi yok biz bundan 26 Haziran sabahı 2009’daki toplantıda haberimiz oluyor. Bu kanun teklifini kim hazırladı, tamamen FETÖ ile ilgili bu araştırılsın. 26 Haziran 2009’daki kanun teklifini getiren siyasiler araştırılsın. FETÖ’nün siyasi ayağı yok dersek gerçeği inkar olur.”

Başbuğ’un bu açıklamasına sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbuğ hakkında dava açılması gerektiğini söylemişti.

AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, İlker Başbuğ’un iddialarıyla ilgili gerekli hazırlıkları yaptıklarını ve bugün Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi. Elitaş, “6 kişi öğleden sonra İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulunacak” dedi.  Elitaş özetle şöyle konuştu:

  • İlker Başbuğ ve Dursun Çiçek hakkında avukat arkadaşlarımız bugün öğleden sonra suç duyurusunda bulunacak. FETÖ’nün siyasi ayağı bulunmuştur sözleri nedeniyle Dursun Çiçek hakkında da suç duyurusunda bulunulacak. Hakaret ve iftira suçlarından şikayetçiyiz. Avukatlarımız 6 kişi adına bu müracaatı gerçekleştiriyorlar. Mustafa Elitaş, Bekir Bozdağ, Ahmet Aydın, Yahya Doğan, Mehmet Ceylan, Abdurrahmen Müfit Yetkin. 6 kişinin imzası var zaten bu önergelerde. Bizim FETÖ’nün siyasi olduğumuz suçlamasından dolayı suç duyurusunda bulunuyoruz.
  • Açıkçası şu anda parlamenter olan milletvekili arkadaşlarımızın bu işi çok iyi düşünmesi lazım.  Türkiye parlamentonun kapatıldığı ve bombalandığı dönemleri yaşayan nadir ülkelerden biridir. Parlamentoyu bombalayan bir terör örgütünün faaliyetini yeni gördük. Şimdi parlamentoyu itibarsızlaştırmak için yapılan bir icraat olduğunu siyasetçi arkadaşlarımızın görmesi lazım. O gün söylediğimiz bu önergede ittifak yaptığımız arkadaş eski bir baro başkanıdır, eczacı (CHP’li Özgür Özel’i kastederek) değildir.
  • Önergeye ‘evet’ deyip kanun görüşülürken o zamanki genel başkanın haberinin olmaması mümkün değildir. Demek ki bir gün Sayın Baykal’a telefon gitmiş Sayın Baykal da buna şiddetli bir şekilde itiraz etmişti. Geçmişte CHP Genel Merkezi’ni telefonla uyaranlar herhalde şimdi CHP’deki birilerini de hızlı bir şekilde uyarmıştır. O gün danışma kuruluna imza atan bugünkü genel başkan Sayın Kılıçdaroğlu’dur. Bizim aklımızda olmayan ta arka sıralardaki bir kanuni düzenlemeyi, Sayın Baykal’ın 23 Haziran tarihindeki grup konuşmasında yaptığı çağrı sonucu bu işlem başlamıştır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.