1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Ahmet Davutoğlu: Hiç kimse İstanbul'daki netice yokmuş gibi davranamaz
Ahmet Davutoğlu: Hiç kimse İstanbul'daki netice yokmuş gibi davranamaz

Ahmet Davutoğlu: Hiç kimse İstanbul'daki netice yokmuş gibi davranamaz

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni parti iddialarıyla ilgili, “Çalışmakla kastedilen, siyasi bakımdan pozisyonu, duruşu ortaya koymaksa ve bunu halka anlatmaksa biz başladık. Belli bir noktaya da geldi, geliyor” dedi.

A+A-

Yeni parti kuracağı iddia edilen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, doğup büyüdüğü Konya Taşkent’te, AK Parti 26. Dönem Milletvekili Abdullah Başçı’nın verdiği mevlit programına katıldı.

Başta Konya merkez ve ilçeleri olmak üzere çok sayıda kişinin katıldığı programda Davutoğlu’nun yakın çevresinde eski İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, eski Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ, eski milletvekilleri Selçuk Özdağ, Feramuz Üstün gibi isimler vardı. Programa katılanlar arasından en dikkat çeken isimlerden biri ise CHP’de 2 dönem milletvekilliği yapan, belediye başkanlığı adaylığından sonra partisinden istifa eden müftü İhsan Özkes oldu.

‘TOROSLARIN YİĞİT EVLATLARI DAVUTOĞLU’NUN YÜRÜMESİNİ İSTİYOR’

Mevlide katılanlara seslenen eski milletvekili Abdullah Başçı, “Son 3 yılda geldiğimiz süreci Türkiye yaşıyor. Türkiye nereye gidiyor, bu şekilde ne kadar devam edecek, diyoruz. Bu nedenle sizlere büyük sorumluluk düşüyor. Bu sorumluluğu üstlenmeniz gerekiyor. Bu halk, bu millet, bu ümmet, Torosların yiğit evlatları sizin yürümenizi istiyor. Siz yürüyün ki bu millet arkanızdan yürürsün. İnanın sessiz mağdur yığınlar var. Ahmet Davutoğlu ne bekliyor diyor” dedi.

ERDOĞAN’A BEDEL YANITI

Başçı’nın ardından kürsüye davet edilen Davutoğlu bu çağrıyla ilgili bir değerlendirme yapmadı. Konuşmasında memleketi Taşkent’i anlatan Davutoğlu ismini anmadan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Birileri parti kuruyormuş. Bunları hiç kafanıza takmayın. Bu tür ihanetlerin içinde olanlar bedelini ağır öder” sözlerine, “Allah bu boynu baskı yapanların, tehdit edenlerin, bize bedel ödeyecek diyenlerin önünde eğdirmesin” yanıtı verdi.

ESKİ-YENİ İL BAŞKANLARINA BİR BAKIN!

Davutoğlu kürsüde siyasetten uzak durdu ama ısrarlı sorular üzerine bazı konularda kısa değerlendirmeler yaptı. Sohbet sırasında AK Parti Genel Başkanı ve Başbakanlığı döneminde Çanakkale İl Başkanlığı görevini yürüten Yeşim Karadağ’ı tanıştıran Davutoğlu, “Ben genel başkan olduğumda baktım AK Parti içinde hiç hanım başkan yoktu. Dedim, hanım il başkanı olacak. O zaman Yeşim Hanım Çanakkale il başkanımız olmuştu. Sonra ben ayrıldıktan sonra tabii benimle birlikte gelen il başkanlarının tümü gibi Yeşim Hanım da alındı” dedi. Yeşim Karadağ gibi İstanbul ve Ankara İl Başkanlarının da alındığını anlatan Davutoğlu, o dönemki il başkanları ile bugünkü il başkanlarının kıyaslanmasını istedi.

‘BUGÜNKÜ MESELE HALKTAN KOPMAK’

Davutoğlu mevlit programındaki ilginin hatırlatılması üzerine “siyasi sorulara bu şekilde yanıt vermiş olayım” diyerek şunları söyledi:
“Önemli olan samimiyet. Burası bir dağ kasabası. Samimiyetle halka dokunduğunuz zaman mutlaka karşılığını alıyorsunuz. Şu anki mesele halktan kopmak. Halka yukardan bakmak, kibir göstermek… Samimiyetse hissedilir. Bir vatandaş sizin samimi olarak ona elinizi uzattığınızda size sarılıyor ve unutmuyor. 3 yıl benim adımın anılması yasaktı bu memlekette. Herhangi bir basın mensubu benim hakkımda olumlu bir şey yazsın! Ertesi gün uyarılırdı. Hepiniz biliyorsunuz. Ama bakın sadece burada değil. Diyarbakır’a gittim. Sahura kadar Diyarbakır sokaklarında ayrılamadım. Elazığ’da aynı şekilde. Siyasetin enerjisi bu histe, o da samimiyette.”

‘BİZ BAŞLADIK’

Eski Başbakan Davutoğlu’na eski Milletvekili Abdullah Başçı’nın konuşmasındaki “Torosların yiğit evlatları sizin yürümenizi istiyor. Davutoğlu ne bekliyor” sözlerini hatırlattık. Ayrıca eski Bakan Ali Babacan’ın arkadaşlarıyla çalışmaya başladıkları yönündeki açıklamalarının ardından gözlerin Davutoğlu’na çevrildiğini söyledik. “Biz çalışmaya şimdi başlamadık. Biz çalışmaya 22 Nisan’daki manifesto hatta ondan da önce başladık” diyerek söze başlayan Davutoğlu şunları ifade etti:

“Çalışmakla kastedilen, siyasi bakımdan pozisyonu, duruşu ortaya koymaksa ve bunu halka anlatmaksa biz başladık. Belli bir noktaya da geldi, geliyor. Önemli olan şu anda bu doğru gördüğümüz hususları halkla paylaşmak, halkın derin vicdanına hitap etmek. Bugün halkın derin vicdanı sızlıyor. Açık ifade edeyim. Ben AK Parti’nin derin vicdanının sızladığını düşünüyorum. Çünkü AK Parti’nin derin vicdanı halkın derin vicdanı ile örtüşmüştü. O sebeple biz seçimi kazanıyorduk. Ama her iki düzlemde de rahatsızlık var.”

‘KİMSE İSTANBUL NETİCESİ YOKMUŞ GİBİ DAVRANAMAZ’

22 Nisan’da yayınladığı 15 sayfalık manifestosunda Davutoğlu yeni Cumhurbaşkanlığı sistemine dair eleştiriler getirmişti. Yine Davutoğlu’nun liyakata dikkat çeken açıklamaları oldu. İstanbul seçimlerinin ardından da hem sistemde revizyon hem de Kabine değişikliği konuşulmaya başlandı. AK Parti Kongresi de bu süreçte öne çekildi. Davutoğlu’na bu gelişmeleri nasıl yorumladıklarını sorduk. Önceki konuşmalarına atıf yapan Davutoğlu şunları söyledi:

“Ben AK Parti’nin genel başkanlığını yaptım. 6 genel seçimin 2’sine benim genel başkanlığımda gidildi. Dolayısıyla ben AK Parti’nin iyiliğini isterim, AK Parti’nin başarısını isterim. Son dönemde AK Parti’de yaşanan her şey beni derin bir hüzne gark ediyor. Yani İstanbul’da alınan netice yokmuş gibi davranamaz kimse. 2 ay içinde 800 bin oy farkı olmuşsa her şey yolunda, dolayısıyla kimse konuşmasın deme hakkı kimsede yok. Benim söz söyleme hakkım, soru sorma hakkım var.”

‘AK PARTİ’NİN DERİN VİCDANINA SESLENMEYE DEVAM EDECEĞİM’

“1 Kasım’da yüzde 49.5 almış bir parti emanet etmişsem şimdi gördüğüm motivasyonsuzluk, gördüğüm bazı aksaklıklar konusunda görüş beyan etme hakkı herkesten çok benim hakkım. Dolayısıyla da soracağım, sormaya da devam edeceğim. Bu parti nasıl oldu da İstanbul’da MHP ile birlikte yüzde 44’e düştü. Biz en zor durumda tek başımıza İstanbul’da yüzde 48-49 oy alıyorduk. Herkes “Ne oldu?” sorusunu sormak zorunda. Ben sormaya devam edeceğim. Konuşmaya devam edeceğim. AK Parti’nin derin vicdanına, halkın derin vicdanına hitap etmeye devam edeceğim. Eminim duymak istemeyenler olabilir ama o derin vicdan duyar. AK Parti 28 Şubat’ta ortaya çıkan o derin vicdanı harekete geçirdiği için başarılı olmuştu. Yani halkta birikmiş olan o derin vicdanı ve özgürlük arayışını harekete geçirdiği için, dolayısıyla şimdi de harekete geçirmesi gereken bir derin vicdan ve o vicdanı dile getirecek bir özgürlük alanı lazım bize. Onun için kimse konuşmamızdan rahatsız olmamalı.”

 

 

YENİ PARTİ EN GEÇ EKİMDE KURULUR İDDİASI

Eski Başbakan Davutoğlu parti kuruluşuyla ilgili somut bir şey söylemedi ama önümüzdeki günlerde Sakarya ve Manisa’da düzenlenen programlara katılarak birer konuşma yapacağı öğrenildi. Davutoğlu’nun yakın çevresinden edinilen bilgiye göre partileşme için hazırlıklar başladı. Eylül ayı en son ekim ayı sonunda partileşme sürecinin kesinleşeceği ileri sürüldü.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.