1. HABERLER

  2. MEDYA

  3. “Özgür Gündem’in kapatılması demokrasi ayıbı”
“Özgür Gündem’in kapatılması demokrasi ayıbı”

“Özgür Gündem’in kapatılması demokrasi ayıbı”

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Philippe Leruth, Özgür Gündem’in kapatılmasını ‘demokrasi ayıbı’ olarak niteledi.

A+A-

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ) Başkanı Philippe Leruth, 15 Temmuz’un ardından darbe girişiminin bahane edilerek gazetecilere yönelik baskıların arttırılmasını doğru bulmadıklarını söyledi.

Dicle Haber Ajansı’ndan Evrim Kepenek’in haberine göre Leruth, cezaevlerindeki tüm gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

Tutuklu gazeteciler konusunda Türkiye hükümeti ile görüşme yapmak istediklerini ancak bu taleplerine siyasi iktidar tarafından hiçbir yanıt verilmediğini belirten Leruth, bu nedenle konuyu Avrupa Konseyi’ne (AK) taşıdıklarını ifade etti.

Türkiye’deki gazetecilerin can güvenliğinden ciddi oranda endişe duyduklarını söyleyen Leruth, hükümetin bu konuda çözüme yönelik hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Özgür Gündem’in kapatılması

Özgür Gündem’in kapatılmasının Türkiye hükümetinin uzun süredir gazetecileri baskı altına almasının en somut örneklerinden biri olduğuna dikkat çeken Leruth, şöyle konuştu:

“Türkiye hükümeti gazetecileri tutuklarken ‘Onları gazetecilikten tutuklamadık, suç işledikleri için yargıladık’ diyor. Biz biliyoruz ki onlar bu şekilde gazeteciliği suç haline getirmek istiyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. Meslektaşlarımızla dayanışma içinde olacağız. Dayanışmayı sürdürmek gerekiyor. Hükümet biliyor ki biz bu olayları takip ediyoruz, bunları kaydediyoruz. Bu nedenle bile dayanışma çok önemli. Biz gazetecilere yönelik hak ihlallerini takip ediyoruz.”

Leruth, Özgür Gündem’in kapatılmasını ‘demokrasi ayıbı’ olarak nitelendirerek, demokrasinin ancak muhalif fikirlerin bir arada olması ile var olabileceğini ve bu nedenle de muhalif gazetecilere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.