Yeni Kaledonya bağımsızlığı için sandığa gidiyor

Yeni Kaledonya bağımsızlığı için sandığa gidiyor

Yeni Kaledonya, 4 Kasım tarihinde bağımsızlığı için sandık başına gidiyor. Adanın yönetiminin 1853'den beri kendine özgü bir bölge statüsüne sahip olarak Fransa'ya bağlı olduğu belirtiliyor.

Pasifik Okyanusu’nda yer alan Fransa’ya bağlı Yeni Kaledonya Fransa’dan ayrılmak için 4 Kasım’da sandık başına gidiyor. Bölgenin yerlileri olarak bilinen Kanaklar’ın büyük bölümü topraklarının bağımsız olmasını istiyor.

1987’de düzenlenen referandumda, halkın yüzde 98,3’ü bağımsızlık aleyhinde oy kullandı. Ancak o tarihten sonra Fransa yönetimine karşı silahlı eylemler yapıldı. 1988’de Ouvea’daki rehine krizi sırasında 21 kişi hayatını kaybetti. Yeni Kaledonya’da 1998’de imzalanan Noumea Anlaşması’na göre, 20 yıllık geçiş sürecinin ardından bağımsızlık referandumunun yapılması kararlaştırıldı.

Yaklaşık 300 bin nüfusa sahip ada dünya nikel madeni rezervlerinin yüzde 11’ine sahiptir. Yeni Kaledonya’da Kanaklar toplam nüfusun yüzde 40’ını, Avrupalılar da yüzde 27’sini oluşturuyor.

MACRON İÇİN ADA BİR MÜCEVHER  

Fransa tarafından 1853’te sömürgeleştirilen Yeni Kaledonya Paris’e bağlı kendine özgü bir bölge (sui generis) statüsüne sahiptir. Geçtiğimiz mayıs ayında adayı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ‘mücevher’ olarak tanımladığı Yeni Kaledonya’daki referandumda taraf olmayacaklarını açıklamıştı.

euronews’in haberine göre, kamuoyu anketlerinde bağımsızlık karşıtı oyların yüzde 69 ila 75 arasında olması bekleniyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.