Üniversite mezunları temizlik kadrosu kovalıyor!

Üniversite mezunları temizlik kadrosu kovalıyor!

Sağlık Bakanlığı'nın İŞKUR işbirliğiyle Türkiye genelinde istihdam edeceği temizlik görevlisi personeli için Ankara ve İstanbul listeleri ilan edildi. Yaklaşık bin 500 kişinin alınacağı işe 107 bin başvuru yapıldı.

TÜİK’in haziran ayı verilerine göre  Türkiye’de 3 milyon 315 bin kişi işsiz.

Geçici işlerde çalışan ya da ailesinin desteğiyle hayatını sürdüren milyonlarca üniversite mezunu ise öğrenim gördükleri bölümlerin dışında farklı işler arıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın merkez ve taşra teşkilatında görevlendireceği yaklaşık 1500 kişilik temizlik görevlisi pozisyonuna Ankara ve İstanbul’da toplam 6 bine yakın lisans, 8 binin üzerinde de ön lisans mezunu başvurdu.

İSTANBUL VE ANKARA’DA TOPLAM BAŞVURU 107 BİN 305

Sağlık Bakanlığı, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde merkez ve taşrada görevlendirilecek toplam 5 bin 298 temizlik görevlisi için alan verdi. İŞKUR işbirliği ile gerçekleştirilen kadroya başvurma kriterlerini karşılayan adayların listeleri açıklanmaya devam ediyor. 25 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirilecek kura öncesi İstanbul ve Ankara’da kuraya katılmaya hak kazananların listesi İŞKUR tarafından ilan edildi. İki il için görevlendirilecek  toplam temizlik personeli sayısı bin 473 kişiyken başvuranların toplam sayısı 107 bin 305 oldu.

40 KİŞİLİK ANKARA KADROSUNA 3 BİN 42 LİSANS, 4 BİN 184 ÖN LİSANS MEZUNU BAŞVURDU

Temizlik personeli görevi için İŞKUR’un ilan ettiği listelerde lisans ve ön lisans mezunlarının sayıları dikkat çekici. Ankara’da  görevlendirilecek 40 kişilik temizlik işçiliği ilanına başvurup kuraya katılmaya hak kazananların toplam sayısı 55 bin 538  kişi  olurken, bunların 3 bin 42’si lisans yani üniversite mezunu. En az ilkokul mezunlarının başvuru yapabildiği iş için Ankara’da 4 bin 184 de ön lisans(yüksek okul) mezunu kuraya katılmaya hak kazandı.

İSTANBUL’DAKİ  KADROYA BAŞVURAN  TOPLAM LİSANS VE ÖN LİSANS MEZUNU SAYISI 6 BİN 804!

İstanbul’da  Sağlık Bakanlığı tarafından atanacak bin 433 kişilik temizlik görevlisi kadrosuna başvurup kuraya katılmaya hak kazanan kişi sayısı ise 51 bin 767… Bunların 2 bin 835’i üniversite, 3 bin 969’u ise yüksek okul mezunu… Bu sayılara göre sadece iki il için 6 bine yakını üniversite  mezunu, 8 bin 153 de yüksek okul mezunu, temizlik görevlisi pozisyonuna başvurdu. (DUVAR)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.