Selvi: HDP’nin kapatılması güçlü bir olasılık olmasına rağmen sürpriz bir karar da çıkabilir

Selvi: HDP’nin kapatılması güçlü bir olasılık olmasına rağmen sürpriz bir karar da çıkabilir

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) hak ihlaliyle ilgili verdiği kararlara dikkat çekerek "HDP’nin kapatılması güçlü bir olasılık olmasına rağmen sürpriz bir karar da çıkabilir" dedi.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Coşkun tarafından HDP'nin kapatılması istemiyle açılan davayı köşesine taşıdı.

Kapatma davası açılmasının sürpriz olmadığını, hatta 'davul zurna ile geldiğini' belirten Selvi, bu nedenle HDP yöneticilerinin bir şokla karşılaşmadığını söyledi.

Selvi, HDP Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) dün yol haritasını belirlemek üzere toplandığını hatırlatarak "Önlerinde HDP’nin kendini feshedip, Meclis’te 1 milletvekili ile temsil edilen Demokratik Bölgeler Partisi’ne geçmek ya da kapatma davasına karşı Anayasa Mahkemesi’nde hukuki yoldan mücadele etmek gibi iki seçenek duruyor" dedi.

"HDP kaynaklarından edindiğim izlenim, kapatma davasına karşı mücadele edecekleri yönünde" ifadesini kullanan Selvi, HDP'yi feshedip DBP'ye geçme seçeneği üzerinde durulmadığını ifade etti. 

'Dava açıldı diye otomatik olarak kapatılacağı anlamına gelmiyor'

HDP'nin kapatma davalarıyla büyüyen bir siyasi gelenekten geldiğini belirten Selvi, "O nedenle kapatma davasını yeni bir mücadele zemini olarak kullanmayı düşünüyorlar" diye yazdı. Selvi, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) daha önce verdiği hak ihlali kararlarına dikkat çektiği yazısında şunları kaydetti:

  • "HDP hakkında kapatma davası açıldı diye otomatik olarak kapatılacağı anlamına gelmiyor. HDP geleneğinden şimdiye kadar 7 parti kapatıldığı için kapatma davasının açıldığı andan itibaren HDP’ye kapatılmış muamelesi yapılıyor. Ama Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlaliyle ilgili verdiği kararlar dikkate alındığında, 'Aç-kapa-ARTEMA' reklamındaki gibi olmayabilir.
  • HDP kararı siyaseti yeniden şekillendirecek. Cumhurbaşkanlığı seçimine uzanan sonuçları olacak. O nedenle Anayasa Mahkemesi’ne dikkat diyorum. HDP’nin kapatılması güçlü bir olasılık olmasına rağmen sürpriz bir karar da çıkabilir."

Etiketler : , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.