Sanal fuara 100 bin dolar devlet teşviği

Sanal fuara 100 bin dolar devlet teşviği

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, firmaların e-ticaret sitelerine üyeliklerini ve sanal fuarlara katılımını destek kapsamına alacaklarını söyledi. Verilecek destek 8 bin dolarla 100 bin dolar arasında değişiyor.

Ticaret Bakanlığı, firmaları e-ihracata teşvik etmek amacıyla yeni kararlar aldı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, firmaların e-ticaret sitelerine üyeliklerini, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılımını, sanal fuar düzenlenmesini destek kapsamına aldıklarını duyurdu.

Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bakan Pekcan, kararın detaylarını Twitter hesabından paylaştı.

Firmaları e-ihracata özendirmek amacıyla bu yıl için e-ticaret sitelerine üyelik giderlerinin yüzde 80’ini, takip eden yıllarda ise yüzde 60’ı devlet tarafından karşılanacak.

Korona virüsü salgını nedniyle iş yapma tekniklerinde radikal değişikliklere gidildiğini belirten Pekcan “Sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılım için iş dünyamızı temsil eden çatı örgütlerin yapacakları masraflar ve sanal fuar organizasyonları giderleri de yüzde 50 oranında desteklenecek” dedi.

DESTEK TAVANLARI 8-100 BİN DOLAR ARASINDA

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre firmalara sağlanacak teşviğin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan karşılanması amaçlanıyor.

Şirketlerin genelgede düzenlenen şartları taşımaları ve bakanlıkça onaylanan e-ticaret sitelerine üyeliklerine ilişkin giderler yüzde 60 oranında ve e-ticaret sitesi başına yıllık 8 bin liraya kadar desteklenecek. Şirketler, bu destekten en fazla 3 e-ticaret sitesi için ve e-ticaret sitesi başına en fazla iki yıl yararlanabilecek. Söz konusu destek oranı bu yıl yüzde 80 olacak.

-Bakanlık koordinasyonunda iş birliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal ticaret heyeti faaliyetlerine ilişkin giderler yüzde 50 ve faaliyet başına 50 bin dolara kadar desteklenecek.

İhracat Genel Müdürlüğü tarafından uygun görülen uluslararası niteliği haiz sanal fuarlara katılımcıların iştirak etmelerini sağlamak üzere iş birliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal fuarlara katılım organizasyonlarına, genelgede belirtilen giderler yüzde 50 ve faaliyet başına 50 bin dolara kadar desteklenerek katkı sağlanacak.

Ayrıca, iş birliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal fuar organizasyonları için faaliyet başına 100 bin dolara kadar destek verilecek.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.