Şahin’den AB’ye: 3 milyar Euro’nuza falan ihtiyacımız yok

Şahin’den AB’ye: 3 milyar Euro’nuza falan ihtiyacımız yok

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AB Dönem Başkanlığı’nı yürüten Hollanda’nın Başbakanı Mark Rutte’nin sözlerine ilişkin, “Bizim sizin 3 milyar Euro’nuza falan ihtiyacımız yok” dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, sığınmacı krizi konusunda Avrupa Birliği’ne (AB) eleştirilerde bulundu.

Avrupa Birliği Dönem Başkanı Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin Türkiye’nin sıfır göçmen göndereceği konusunda taahhütte bulunması halinde 3 milyar avroyu verecekleri şeklindeki açıklamasına tepki gösteren Şahin, “Bizim sizin 3 milyar Euro’nuza falan ihtiyacımız yok. Biz böyle kaba tehditlere falan da papuç bırakmayız,” dedi.

Şahin’in açıklamaları şu şekilde:

“İnanıyorum ki başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Dışişleri Bakanımız gerekli açıklamayı yapacaktır. Ben diyorum ki bizim sizin 3 milyar Euro’nuza ihtiyacımız yok. Biz böyle kaba tehditlere falan da pabuç bırakmayız.

“Dolayısıyla Yunanistan’a AB olarak sürekli para aktarıyorsunuz. Belki 100 milyar Euro’dan fazla para aktarmışlardır. Şimdi Yunanistan’dan da göçmen gelmesin diye para aktarıyorlar. Ama bizimle ‘Sıfır göçmen göndereceksiniz’ diye pazarlık yapıyorlar. Biz bunları bize karşı yapılmış küçültücü ifadeler olarak değerlendiririz ve bu beyanları kabul etmemiz Türkiye olarak mümkün değildir.

“BM’den ne kadar para geldi? Hiç. Devede kulaktır. Hani BM’nin göçmen politikası vardı? Biz Elhamdülillah büyük bir devletiz. Türkiye’nin üstlenmiş olduğu bu sorumluluğu dünyada hiçbir ülke bizim kadar fedakarlıkla üstlenemez görevini de yerine getiremez. Dünyada şu anda topraklarında en fazla göçmen barındıran ülke Türkiye’dir. Böyle bir durumla karşı karşıyayız.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.