Rusya: Türkiye'yi Ukrayna'ya verilen İHA'lar konusunda uyardık

Rusya: Türkiye'yi Ukrayna'ya verilen İHA'lar konusunda uyardık

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, 'Türkiye'yi Ukrayna'ya tedarik ettiği İHA'larla ilgili uyardıklarını' söyledi. Lavrov, ABD'nin Karadeniz'e savaş gemisi göndermesini de eleştirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin Ukrayna'ya insansız hava araçları (İHA) tedarik etmesiyle ilgili soruya, "Moskova, Türkiye ve diğer ülkeleri Kiev'in militarist eğilimlerinin teşvik edilmemesi konusunda uyarıyor" yanıtını verdi. Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi görüştükten sonra Dışişleri Bakanı Samih Şukri'yle bir araya gelen Lavrov, mevkidaşıyla ortak basın toplantısında bir basın mensubunun 'Türkiye'nin Ukrayna'ya İHA vermesine nasıl yaklaştıkları' sorusuyla karşılaştı.

'TÜRKİYE DAHİL TÜM ÜLKELER İYİ ANALİZ ETMELİ'

Sputnik'in aktardığına göre 'Rusya'nın Türkiye dahil tüm ülkelere Kiev'in açıklamalarını iyi analiz etmelerini tavsiye ettiğini' belirten Lavrov, "Tüm ilgili ülkelere, Türkiye de bunlardan biri, mevcut durumu, Kiev rejiminin ebedi militarist açıklamalarını incelemelerini tavsiye ettiğimizi ve bu militarist eğilimleri teşvik etmemeleri konusunda uyardığımızı belirtmek isterim" dedi.

'2014'TE YAŞANANLARDAN DERS ÇIKARILMADI'

Lavrov, ilgili ülkelerin Kiev'e silah satmayı planlamadan önce 'Ukrayna'daki Neo-Nazilerin eylemlerini akılda tutmaları gerektiğini' söyledi. 'Ukrayna'nın pervasız eylemlere kalkışabileceği ve bunun kötü sonuçlanabileceği' yorumu yapan Lavrov sözlerini şöyle sürdürdü:

"2014 yılında yaşananlardan ders çıkarılması gerekirdi. Maalesef, bunun henüz gerçekleşmediği görülüyor. Bu hakikatin doğrulandığını göremiyoruz. Ukrayna yönetimini Rusofibik eğilimler konusunda teşvik eden ve hem önceki hem de mevcut Ukrayna yönetimini BM Güvenlik Konseyi kararıyla onaylanan Minsk anlaşmalarını uygulamama konusunda teşvik eden herkesin bu hakikati kabul edeceğini umuyorduk. Bu süreç kötü sonuçlanabilir zira oy oranını yeniden artırmanın peşine düşen mevcut Kiev rejimi, tamamen pervasız eylemlere kalkışabilir."

'ABD'NİN ORADA NE İŞİ VAR?'

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Moskova'yı bugün sınıra 40 bin asker yollamakla suçlamış ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşme taleplerini reddettiğini savunmuştu. Lavrov ise son gelişmeleri, "Rusya'nın Ukrayna sınırında ne yaptığına dair sorular soruluyor. Yanıt çok basit: Biz orada yaşıyoruz, bu bizim ülkemiz. Peki bölgeye gemilerini gönderen, askerleri kendi topraklarından binlerce kilometre uzakta NATO nezdinde sürekli birtakım faaliyetler organize eden ABD ne yapıyor? Bu soru henüz yanıtlanmadı" sözleriyle yorumladı. 

Etiketler : , , , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.