Rusya, NATO temsilciliğini askıya aldı

Rusya, NATO temsilciliğini askıya aldı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO temsilciliklerini askıya aldıklarını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı LavrovRusya’nın NATO Daimi Temsilciliği’ndeki çalışanların ülkelerine gönderilmesi karşısında, kendilerinin de NATO Daimi Temsilciliği’nin çalışmalarını 1 Kasım’dan başlayarak askıya alacaklarını söyledi.

Lavrov, Rusya’daki NATO irtibat bürosunun faaliyetleri ile ittifakın Moskova’daki askeri misyonuna da son verme kararı aldıklarını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı, Nato’nun Moskova’daki askeri misyonunda çalışanlara verilen akreditasyonların da 1 Kasım’da ellerinden alınacağını ekledi.

Ayrıca Lavrov, iletişim kanallarının kapatılması ardından, NATO’nun, istemesi hâlinde Rusya ile ülkenin Brüksel’deki büyükelçiliği üstünden irtibat kurabileceğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı, ittifaka ilişkin kararlarına dair şu ifadeleri kullandı: 

“NATO’nun eylemlerine karşılık olarak, baş askeri temsilcimizinki de dahil, NATO Daimi Temsilciliğimiz’in çalışmalarını durduruyoruz. Bu, 1 Kasım’da gerçekleşecek ya da birkaç gün daha alabilir. İkinci olarak, NATO’nun Moskova’daki askeri irtibat misyonunun faaliyetini durduruyoruz, bu misyonun personelinin akreditasyonları 1 Kasım’da geri çekilecek. Üçüncü olaraksa, NATO’nun Moskova’daki enformasyon bürosunun faaliyeti durdurulacak. NATO’nun bize iletmesi gereken acil meseleler olursa, bu meselelere ilişkin Belçika’daki büyükelçimize başvurabilir.”

 

Lavrov, aldıkları bu kararlar konusunda NATO Genel Sekreterliği’nin bilgilendirildiğini de ekledi.

Rusya’nın kararları, NATO’nun bu ay, Rusya’nın Daimi Temsilciliği’nin sekiz çalışanını sınır dışı etme kararI almasını izledi. Söz konusu çalışanların, ‘haklarında bildirimde bulunulmamış Rus istihbaratçılar’ oldukları ileri sürüldü.

Nitekim Rusya Dışişleri Bakanı, personelin sınır dışı edilmesinin nedenlerine dair kendilerine hiçbir açıklama yapılmadığını belirtti ve ekledi: 

“Bu kararın açıklanmasından sadece birkaç gün önce New York’ta (NATO Genel Sekreteri Jens) Stoltenberg ile bir araya geldim. İttifakın, Avrupa’daki gerilimi dindirmek adına Rusya ile ilişkilerini normalleştirmeye içten bir biçimde ilgi duyduğunu söylemişti.”

Rus çalışanların sınır dışı edilmesi ile Rusya’nın NATO Daimi Temsilciliği’ndeki personelin sayısı neredeyse yarı yarıya azaltılmış olmuştu.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.