Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Türkiye'nin 'Büyük Turan'ın peşinde olduğunu düşünmüyorum

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Türkiye'nin 'Büyük Turan'ın peşinde olduğunu düşünmüyorum

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin 'Büyük Turan'ın peşinde olmadığını ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinin de bu fikri desteklemediğini söyledi.

Türkiye'nin 'Büyük Turan'ın peşinde olmadığını söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, eski Sovyetler Birliği ülkelerinin de böyle bir projeye destek vermediğini kaydetti. Lavrov, Rus medyasının, Azerbaycan gibi ülkelerin 'Büyük Turan'a destek vermesi bağlamında, Rusya'nın, 'Türkiye'nin güçlenmesinden korkup korkmadığı' sorusuna yanıt verdi.

Sputnik'in aktardığına göre Lavrov, yanıtında "Tarih anlamında ulus üstü oluşum olarak Büyük Turan'dan bahsedecek olursak Türkiye'nin böyle bir amaç peşinde olduğunu düşünmüyorum. Eski Sovyetler Birliği'nin parçası olan ülkelerin gerçekte böyle bir fikre nasıl ve ne şekilde destek vereceğini bilmiyorum. Aksine, bu ülkelerin dış politikasının heyecanı ve uygulamaları, ulusal devletlerini güçlendirmeye yönelik" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin 'kendi çıkarlarının olduğunu, bu halkların da aynı dilde konuşan soydaşlar olduğunu' dile getiren Rus bakan, 'Türkçe konuşan ülkeler' ilişkisinin Türkiye, Azerbaycan ve bazı Ortak Asya ülkeleri arasındaki iş birliğinin dokusuna oldukça derinlemesine işlediğini belirterek, şöyle konuştu: "Türk Konseyi var. Bu konseyde gözlemci olarak yer alıyoruz. Birkaç cumhuriyetimiz bu temaslara ilgi duyuyor. Orada somut projeler ilerletiliyor. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY da var. Ayrıca Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi gibi bir yapı da var. Tümü oldukça uzun zamandır faaliyet gösteriyor. Kendi planları var, etkinlikler düzenliyorlar. Bunları genel olarak kültür, dil, eğitim gelenekleri üzerinden yapıyorlar."

Etiketler : , , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.