Riyad: Veliaht prens bizim için kırmızı çizgi

Riyad: Veliaht prens bizim için kırmızı çizgi

Suudi Arabistan, Kaşıkçı cinayetinde Prens Muhammed bin Selman'ın parmağı olduğuna dair CIA değerlendirmesine ilk kez yanıt verdi. Dışişleri Bakanı Adil El Cubeyr, 'Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın kendileri için kırmızı çizgi olduğunu' söyledi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) “(Suudi gazeteci Cemal) Kaşıkçı’nın öldürülmesi talimatını Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın verdiğine yönelik” değerlendirmesinin yanlış olduğunu söyledi.

Cubeyr, “Biliyoruz ki Veliaht Prens hakkındaki bu iddiaların dayanağı yoktur ve bu iddiaları, sızdırılmış olsun olmasın, kesin bir dille reddediyoruz” dedi. Cubeyr’in açıklamaları, CIA haberlerine yönelik Suudi Arabistan’dan gelen ilk tepki oldu.

‘PRENS’İN ZAYIFLATILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ’

Haberi yalanlayan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyr, “Bazı bilgiler sızdırılıyor ve bunlar resmi olarak açıklanmıyor. Bu iddiaların inandırıcı deliller yerine fikirlere dayandığını görüyorum” dedi. Suudi Arabistan için Kral ve Veliaht Prens’in “kırmızı çizgi” olduğunu ifade eden Cubeyr “Onlara zarar vermeye ya da zayıflatmaya yönelik girişimlere izin vermeyeceğiz” dedi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr

‘ERDOĞAN PRENS’İ KAST ETMEDİ’

Cubeyr, Şark ül Evsat gazetesine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı  Tayyip Erdoğan’ın “Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrinin Suudi hükümetinin üst kademelerinden geldiğini biliyoruz” ifadelerini de değerlendirdi. Suudi Dışişleri Bakanı Cubeyr, “Türkiye’de en üst düzey yöneticilere bu sözlerin ne anlama geldiğini sorduk ve bize kesin bir şekilde bu yorumda kastedilen kişinin Veliaht Prens olmadığını doğruladılar” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Washington Post gazetesinde kaleme aldığı yazıda, Suudi Kralı Selman Bin Abdülaziz’in cinayet emrini verdiğine inanmadığını ifade etmiş ancak “Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrinin Suudi hükümetinin üst kademelerinden geldiğini biliyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan’ın bu sözlerle 33 yaşındaki Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ı işaret ediyor olabileceği yorumları yapılmıştı.

Washington Post gazetesi, haftasonu yayımlanan haberinde CIA’in gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrini verenin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman olduğu sonucuna ulaştığını öne sürmüştü. Washington Post’un haberine göre CIA’in değerlendirmesi, Muhammed bin Selman’ın kardeşi ve Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi Halid bin Selman’ın Cemal Kaşıkçı ile yaptığı telefon görüşmesine ve bazı diğer bulgulara dayanıyordu.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.