Masa devrildi partiler birbirini suçladı

Masa devrildi partiler birbirini suçladı

Anayasa Uzlaşma Komisyonunun Meclis Başkanlığı tarafından lağvedilmesi üzerine AKP, CHP'yi suçladı. AKP, MHP ve HDP'nin iradesi sürüyorsa kendileriyle çalışmayı sürdürebileceklerini söyledi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AKP Genel Merkezi'nde, MYK toplantısı devam ederken Anayasa Mutakabat Komisyonunun CHP'li üyelerinin komisyon toplantısına ilişkin açıklamaları dolayısıyla basın toplantısı düzenledi.

Çelik, "darbe ürünü" anayasanın değişmesinin zorunlu olduğuna dikkati çekerek, "Yeni anayasa süreci, millet adına yürütülen bir süreç, bir kere daha CHP tarafından sabote edilmiştir" iddiasında bulundu. 

'Mecliste istediğimiz yasayı geçirebiliyoruz'

"İktidar partisi olarak elimizde her türlü güç var. Mecliste istediğimiz yasayı geçirebiliyoruz. Ama buna rağmen bir sistem değişikliğinden bahsediyorsak bu aslında daha çok güç peşinde koştuğumuz için değil daha sağlıklı bir sistem peşinde koştuğumuz içindir" ifadelerini kullanan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yeni anayasayla ilgili masayı sabote etmeye kalkıyorlar daha önce AK Parti tarafından teklif edilmiş ve kendilerinin reddettiği bir şeyi bugün gündeme getiriyorlar. Doğrusunu söylemek gerekirse bütün bu manevraların bir anlamı vardır, CHP Türkiye'ye yeni anayasa yaptırmak istemiyor. Biz yeni Türkiye'nin ilk anayasasını yapmak istiyoruz onlar hala eski Türkiye'nin anayasasında ısrar ediyorlar. Toplumun değişim talebine direniyorlar. İşin özü bundan ibarettir."

Çelik, MHP ve HDP'nin "yeni anayasa iradesinin" sürmesi halinde her iki parti ile çalışma yürütebileceklerini söyledi. 

Buna rağmen, HDP Meclis Anayasa Mutabakat Komisyonu üyesi Garo Paylan ise komisyonun meclis başkanı tarafından lağvedildiğini söyledi.

'Rejim tartışmasına fırsat vermeme konusunda kararlılığımızı gösterdik'

CHP Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri de TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

CHP’li Bülent Tezcan, Namık Havutçu ve Ömer Süha Aldan kameralar karşısına geçerek Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun çalışmalarına son verildiğini duyurdu.

Bülent Tezcan, “İki haftadan bu yana çalışmasını sürdüren Sayın Meclis Başkanı’nın tabiriyle adı Anayasa Mutabakat Komisyonu, bizim tabirimizle Türkiye’yi Darbe Hukuku Arındırma Komisyonu dediğimiz uzlaşma komisyonunun çalışmaları bugün Sayın Meclis Başkanı’nın ‘bundan sonra çalışmanın devam edemeyeceğini’ ifade etmesiyle son buldu,” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kendilerini bu çerçevede ziyarete geldiğinde Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun sorunun sadece bir anayasa sorunu olmadığını, tümüyle darbe hukukundan arınma sorunu olduğunu ifade ettiğini aktaran Tezcan, şunları söyledi:

“Komisyonun ilk toplantısından itibaren ısrarla bu tutumumuzu ifade ettik. Bugün geldiğimiz nokta şudur; Biz, özellikle bu süreçte bir rejim tartışmasına fırsat vermeme konusunda kararlılığımızı gösterdik. Anayasa çalışmasına başlamadan önce ilk iki maddenin görüşülmesinde, yöntemin belirleneceği ilk iki maddenin görüşülmesinde hem komisyonun adı hem de komisyonun görev alanının ne olduğunun tanımlanma sürecinde biz yola doğru çıkmak gerektiğini ifade ettik.”

CHP olarak üç meseleyi temel aldıklarını kaydeden Tezcan, parlamenter demokrasi ekseninde bir anayasa çalışması yapılması gerektiğini söyledi.

Tezcan, “Yola çıkarken bir taraftan Sayın Cumhurbaşkanı bir başkanlık rejimi kampanyası başlatmış. Bir yandan iki ayda bir bakanlar kurulunu toplayacağını söylüyor. Bir taraftan ‘rejim fiilen değişmiştir, bunun alt yapısını hazırlamak gerek’ diyor. Bir taraftan TBMM Başkanı ‘Parlamento’ dergisine verdiği açıklamada başkanlık rejimi arzusunu ifade ediyor. Sayın Başbakan ve Adalet Bakanı da aynı noktada,” diye konuştu ve şöyle devam etti:

“Hal böyle olunca anlaşılan o ki, niyet Haziran ayına kadar süreci oyalayıp, Haziran ayına bu komisyonu çalışıyor gibi gösterip, Haziran ayında ‘olmadı, bu komisyon da bir şey yapamıyordu. Başkanlık rejimi dedik, onlar da parlamenter rejim dedi, uzlaşma sağlanamadı’ diyerek bu komisyonun çalışmalarını AKP’nin ve Cumhurbaşkanı’nın başkanlık rejimi kampanyasının yan kol faaliyeti haline getirmek istedikleri net olarak ortaya çıktı bu görüşmelerden.”

Üç madde

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a yazdığı cevabi mektupta parti olarak üç şartı sıraladığını kaydeden Tezcan, “Biz masaya otururken böyle oturduk. Oraya giderken böyle gittik. Parlamenter demokrasiyi güçlendiren güçlü bir parlamento yaratacak, kişiye özel rejim sevdası olmadan bir anayasa yapma sürecine ‘varız’ dedik. Başından bu yana,” açıklamasında bulundu.

Anayasanın ilk üç maddesinin değiştirilmesine karşı çıktıklarını kaydeden Tezcan, üçüncü şart olarak ise darbe hukukuyla hesaplaşacak ciddi bir hesaplaşmanın yapılması gerektiğini söyledi.

Yeni öneri

Bu üç temel meselede arzu ettikleri mutabakatı göremediklerini anlatan Tezcan, CHP olarak komisyonun dağılmaması gerektiğini önceden üzerinde uzlaşılan 60 madde üzerinden devam edilmesi gerektiğini talep ettiklerini söyledi.

HDP’den ‘liderlerle görüşülsün’ teklifi

Öte yandan TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “mutabakat yok, komisyon nihayete erdi” yönünde beyanda bulunduğu, CHP’nin komisyonun dağılmaması gerektiği, 60 madde üzerinden çalışmalarına yeni isimle devam etmesi teklif etmesine AK Partili üyelerin tepki vermediği öğrenildi.

HDP’li üyeler Meclis Başkanı’nın parti liderleriyle bir araya gelerek sorunun çözümünü teklif ederken, MHP’nin ise sessiz kaldığı kaydedildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.