Kuzey Ormanları Savunması: İşçi ölümleri açıklanmalı

Kuzey Ormanları Savunması: İşçi ölümleri açıklanmalı

Kuzey Ormanları Savunması 3. Havalimanı için açıklama yaptı: İşçi ölümleri açıklanmalı.

Kuzey Ormanları Savunması bugün açılışı yapılan 3. Havalimanı ile ilgili açıklama yaptı.

‘3. havalimanı daha büyük sorunlar vaadiyle açılıyor’ diyen Kuzey Ormanları Savunması, ‘Zafer anıtı’ sözlerini de eleştirdi.

“3’ncü havalimanı bir anıt olacaksa, olsa olsa rant ve katliam anıtı olabilir” diyen Kuzey Ormanları Savunması, “Bu süreçte tanık olduklarımız; yaşam, doğa ve işçi düşmanlığının, ekonomik beceriksizliğin de ötesindedir. 21’nci yüzyılın giderek ağırlaşan iklim felaketlerinde başta su, doğal kaynakların altın değerinde olacağı kıtlıklar çağında, yok olması muhtemel megapoller listesinde İstanbul’u en tepelere itmektir. 24 yıl önce İBB Başkanı Tayyip Erdoğan’ın da uyardığı gibi 3. köprü, İstanbul’un ‘kuzeyindeki akciğerlerimizin yok edilmesi demektir. Bunu bekleyen bazı mahfillere yeni rant alanları sağlama olayıdır’. 3. köprünün üzerine, Kuzey Ormanları’nda ilave yaralar açarak bir de üçüncü havalimanının da yapılması, üstüne ayrıca inşaat şirketlerine verilen sözler doğrultusunda şehri kuzeye doğru büyütme planlarının ayyuka çıkması, İstanbul’un rant çevrelerine kurban edilmesi demektir” ifadelerini kullandı.

Açıklamada talep kısmında şunlar belirtildi:

– 3.ncü havalimanı derhal iptal edilmeli,
– İGA ortakları tarafından 3.ncü havalimanının sökümü yapılmalı, masrafları da karşılamaları sağlanmalı,
– Şantiyedeki işçi ölümleri tam olarak açıklanmalı, her seviyede tüm sorumlular yargılanmalı,
– Bölgede ekolojik rehabilitasyon programı başlatılmalı,
– Bu projenin doğurduğu tüm zararlar tazmin edilmeli,
– Şeffaf ekonomik denetim yapılmalıdır.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.