1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kurtulmuş:Parti kapatmaya da, milletvekilliğinin düşürülmesine de karşıyız
Kurtulmuş:Parti kapatmaya da, milletvekilliğinin düşürülmesine de karşıyız

Kurtulmuş:Parti kapatmaya da, milletvekilliğinin düşürülmesine de karşıyız

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “Biz parti kapatmalara da milletvekilliğinin düşürülmesine de karşıyız” dedi.

A+A-

Numan Kurtulmuş, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Kurtulmuş'un açıklamaları özetle şöyle:

"Türkiye bu tabloyu geçmiş dönemlerde maalesef defaatle yaşadı. Parti kapatmanın siyasete en ufak bir faydası olmadığını gördük. Aynı şekilde dokunulmazlıkların kaldırılmasında çok bir sonuç olmadığına şahitlik ettik.

HDP’ye dostça tavsiyemiz şudur; terörün sona erdirilmesi, tüm vatandaşlarımızın eşit olması için en büyük sorumluluk HDP’ye düşüyor. Demokrasinin yöntemlerini kullanması, öncelikle barışı getirirler mi diye oy veren kitlenin taleplerini göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Kimse HDP’ye terörü desteklesin diye oy vermedi.

Dolayısıyla öncelikli olarak büyük sorumluluk HDP’ye düşüyor. Zaten parlamentodalar, hangi fikri demokratik yollarla dile getireceklerse buyursunlar getirsinler. Parlamento, demokrasi dışı yollarla Türkiye’nin parçalanma sürecine girmesini sağlayacak sözlerden, eylemlerden kaçınmalıdırlar. Tavsiye olarak sürekli dile getiriyoruz, umarım faydalanırlar. Türkiye hiçbir zaman antidemokratik ortamlarda ne ekonomik olarak,  ne sosyal olarak ileri gitmedi. Ne zaman ki hukuki ve siyasi anlamda demokrasi adımları attı, herkes bu sürece katkı sağladı, o zaman Türkiye gelişti.

HDP kendine oy veren insanların hakkını hukukunu koruyacaksa demokratik teamüllere uyarak katkı sunmalılar. Aksi takdirde hendek siyasetinin yanında durarak, destek vererek, ortaya koyan illegal unsurları meşru hale getirmeye çalışarak Türkiye’de siyaset yapılamaz. Prensip itibariyle parti kapatmaya da, milletvekili düşürülmesine de karşı olduğumuzu ifade ediyoruz. Biz sorumluluğumuzu yerine getirirken HDP’nin de sorumluluklarını yerine getirmesi en önemli borçtur.

Terörle mücadele içerisinde maksadını aşan bazı olaylar olabilir. Kamuoyuna şunu söylüyoruz; herkes rahat olsun. Herhangi bir yanlışlık yapıldıysa, soruşturma yapılır. Herkesten de hesap sorulur. Geçmiş terörle mücadele ortamında, bir terörist cesedinin yerde sürüklenmesi olayına karışan dört emniyet mensubunun açığa alındığını biliyorsunuz. Terörle mücadele başka bir şeydir, sivillere zarar verme başka bir şeydir, hatta ve hatta öldürülen bir teröristin cesedine saygı çerçevesinde davranmak başka bir şeydir.

Terörden mağdur olan vatandaşlarımızla ilgili daha evvel yaptığımız açıklamaları yakınen takip ediyoruz. Mülki İdare Amirliği çalışma yürütüyor. Gerekirse ilave tedbirleri alırız. Çalışmalar sürdürülüyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.