KDP’den PYD’ye kınama

KDP’den PYD’ye kınama

Kürdistan Demokrat Partisi (PDK), Demokratik Birlik Partisi’ni (PYD) kınadı.

HEWLÊR - KDP'nin resmi sitesinde yayımlanan açıklamada, ’Hiçbir taraf, özgürlük mücadelesini ve başka partilerin siyasi çalışmalarını yasaklama yetkisine sahip değildir. PYD’nin saldırılarını şiddetle kınıyoruz’ denildi. 
 
PYD’nin, Kürtlerin çoğunlukta olduğu Rojava’da tekçi ve dayatmacı bir siyaset uyguladığı iddia edilen açıklamada, ’PYD, Rojava’yı sonuçsuz, dar ve kör bir siyasete mahkum etti. Bu siyasetin, Kürtlere vereceği bir kazanım yoktur. PYD, bu tekçi ve dayatmacı siyasetini terketmelidir’ değerlendirmesi yapıldı.
 
Açıklamada Suriye’deki çıkarların, bütün Kürt siyasi tarafların bir araya gelerek birlikte yürütecekleri çalışmalarda olduğu ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

’’Suriye’deki konjonktürün, Rojava’daki halkımızın siyasi kazancına dönüşmesini arzuluyoruz. Bunun için yardım ve ittifak elimizi siyasi taraflara uzattık. Tüm tarafların tek sesli ve ortak hareket etmesi için çabaladık. Ancak PYD, bizim oluşturmaya çalıştığımız ittifakı bozdu ve bölgede sadece kendisinin istediği bir siyaset yürütmeye başladı.’
 
PYD, Suriye Kürdistan Demokrat Partisi’nin yöneticileri ve üyelerine yönelik gözaltı, tutuklama, sınır dışı etme ve saldırma politikalarına ara vermeden devam etti ve bunu gittikçe genişletiyor. PYD’nin, bu tekçi ve meşru olmayan siyaseti nedeniyle bölgede demokratik bir sistem kurulamadı. Rojava’daki durum, rejimin kontrolü altındakilerden daha kötü hale geldi. Siyasi özgürlüğün olmadığı Rojava’da talepler şiddetle bastırılıyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
30 Yorum