1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhraç malların maliyeti yüzde 30 arttı
İhraç malların maliyeti yüzde 30 arttı

İhraç malların maliyeti yüzde 30 arttı

İhraç edilen malların üretim maliyeti şubatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30, 12 aylık ortalamalara göre ise yüzde 38 arttı.

A+A-

Türkiye’de üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2019 yılı şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1,79 düşüş, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 0,01, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 30,71 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 38,72 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 1,38, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 1,80 düşüş olarak gerçekleşti.

Bir önceki aya göreyse en fazla düşüş yüzde 6,10’la bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler, yüzde 3,57’yle kauçuk ve plastik ürünler, yüzde 2,76’yla kimyasallar ve kimyasal ürünler sektöründe gerçekleşti. Buna karşılık, kok ve rafine petrol ürünleri yüzde 7,47, deri ve ilgili ürünler yüzde 0,16 ile bir önceki aya göre endekslerin arttığı alt sektörler oldu.

Ana sanayi gruplarında en fazla aylık düşüş sermaye mallarında gerçekleşti

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2019 yılı şubat ayında en fazla aylık düşüş %2,44  ile sermaye mallarında gerçekleşti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.