İHD: Onay'ın ölümüne dair soruşturma başlatılsın

İHD: Onay'ın ölümüne dair soruşturma başlatılsın

BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ndeki yükümlülüklerini hatırlatan İHD Çocuk Hakları Komisyonu, 16 yaşındaki Özcan Onay'ın ölümünde sorumluluğu olan tüm kamu görevlilerinin tespit edilerek idari ve cezai soruşturmanın başlatılması çağrısı yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Çocuk Hakları Komisyonu, Hakkari’nin Derecik ilçesinde 16 yaşındaki Özcan Onay'ın askerin ateş açması sonucu öldürülmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Onay'ın 30 Kasım’da 3 arkadaşıyla piknik yapmak ve palamut toplamak için gezintiye çıktığı belirtilen açıklamada, “Bu esnada sınır hattından açılan ateş sonucunda sırtına isabet eden kurşunla yaşamını yitirdi. Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre; Türkiye-Irak sınırına yaklaşık 400 metre uzaklıkta gerçekleşen olayda, ateş açılmadan önce sınır hattında görevli askerler tarafından herhangi bir uyarı yapılmadı” denildi.

‘İHLALLER ÖNLENMİYOR’

Olay yerine giden Onay'ın amcasının anlatımlarına da yer verilen açıklamada, “Özcan’ın amcası, askerlerin yerde kanlar içinde yatan Özcan’a müdahale etmediğini, yeğenini sırtına alarak yola taşımak zorunda kaldığını, Özcan’ın ateşli silahla sırtından yaralandığını ve hastanede yaşamını yitirdiğini ifade etti. Kürt coğrafyasındaki sınır bölgelerinde kolluk görevlilerinin keyfi nedenlerle açtıkları ateş nedeniyle her yıl insanlar yaşamını yitirmeye ya da yaralanmaya devam ediyor. Yaşanan bu ölüm ve yaralanmalar sonucunda failler hakkında etkili, objektif ve şeffaf soruşturmalar yapılmadığı için ihlaller önlenemiyor ve sürekli hale geliyor” diye belirtildi.

‘CEZAİ SORUŞTURMA SÜRECİ BAŞLATILSIN’

Devletin cezasızlık politikasının kamu görevlilerinin silah kullanma konusunda pervasızca davranmasına neden olduğuna dikkati çekilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “İnsan hakları savunucuları olarak bu duruma alışmayacağız. Yaşama ve gelişme hakkı elinden alınan her bir çocuğun adalet arayışı için mücadele edeceğimizi bir kez daha beyan ediyoruz. Bıkmadan tekrar ederek, Türkiye’nin BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne taraf olduğunu, bu sözleşmeyle tüm çocukların yaşama ve gelişme hakkının güvence altına alındığını bütün sorumlulara hatırlatıyoruz. Türkiye Devleti’ni sözleşmedeki yükümlülükleri gereğince; her bir çocuğun ölümünde koşulsuz şartsız çocuklardan yana taraf olmaya ve 16 yaşındaki Özcan Onay'ın yaşamını yitirmesinde sorumluluğu olan tüm kamu görevlilerinin tespit edilerek etkili bir idari ve cezai soruşturma sürecini başlatmaya çağırıyoruz.” 

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.