İHD: Katilleri cezalandırılıncaya kadar takipçisi olacağız

İHD: Katilleri cezalandırılıncaya kadar takipçisi olacağız

İHD İstanbul Şubesi, Tahir Elçi'nin katledilişinin 6. yılında yaptığı açıklamada "Elçi’nin katli de faili meçhul bırakılmak ve katilleri cezasızlıkla ödüllendirilmek isteniyor. Katilleri cezalandırılıncaya kadar olayın takipçisi olacağız" dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasaklarını yaşandığı 28 Kasım 2015'te katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin ölümünün 6’ncı yıldönümüne ilişkin açıklama yaptı.

Katillerin hala ortaya çıkarılıp, cezalandırılmadığı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi: “Çatışma ve savaşın, tarihi ve kültürel mirasa verdiği zararın görülmesi ve durdurulması için de mücadele eden Tahir Elçi, devam eden çatışma ve operasyonlarda bomba ve kurşunların hedefi haline getirilen tarihi Dört Ayaklı Minare’de meydana gelen tahribata dikkat çekmek ve daha fazla zarar görmesini engellemek için basın açıklaması yapıldığı sırada Dört Ayaklı Minare’nin yanı başında katledildi.

 Elçi’nin faili meçhul cinayetler, gözaltındaki kayıplar ve cezasızlığa karşı mücadele eden bir hukukçuydu. Elçi’nin katli de faili meçhul bırakılmak ve katilleri cezasızlıkla ödüllendirilmek isteniyor. Katilleri cezalandırılıncaya kadar olayın takipçisi olacağız. Elçi’nin izinden yürüyecek ve ‘Savaşa hayır barış hemen şimdi’ demekten vazgeçmeyeceğiz." 

Etiketler : , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.