Hakkari Valiliğinden Yüksekova'da yapılması planlanan yürüyüşe ilişkin açıklama

Hakkari Valiliğinden Yüksekova'da yapılması planlanan yürüyüşe ilişkin açıklama

Hakkari Valiliği, HDP tarafından Yüksekova'dan başlatılması planlanan yürüyüşle ilgili açıklama yaptı.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç önceki gün yaptığı açıklamada Yüksekova ve Kızıltepe'den İmralı'ya doğru yürüyüş başlatacaklarını ifade etmiş, "6 Şubat’tan itibaren Yüksekova ve Kızıltepe’den başlayacak şekilde iki koldan “Çözüm İçin İmralı’ya Yürüyoruz” yürüyüşünü ve etkinliklerini başlatacağız" demişti. 

HDP'nin yürüyüş kararı açıklamasının ardından Hakkari Valiliği de bugün açıklama yaptı. 

Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:

"HDP (Halkların Demokratik Partisi) ve PKK/KCK terör örgütüne müzahir şahısların organizesinde, 15 Şubat 1999'da PKK/KCK terör örgütü elebaşı A. Öcalan'ın yakalanmasının yıl dönümü olması ve  PKK/KCK terör örgütü elebaşı A. Öcalan'a uygulanan -sözde- tecridi protesto etmek amacıyla "Çözüm İçin İmralı'ya Yürüyoruz" sloganıyla 06.02.2023 günü Hakkari/Yüksekova ilçesinden Bursa/Gemlik ilçesine doğru yoğun katılımlı yasadışı yürüyüş planlandığı, yasadışı yürüyüş ile ilgili sosyal medya platformları ve haber paylaşım sitelerinden çağrılar yapıldığı tespit edilmiştir. Ülkemiz genelinde hareket kabiliyeti iyice daralan terör örgütü mensupları tarafından intikam alma duygusu ile hareket edilip toplumsal olaylar çıkarılarak kaos/kargaşa ortamı oluşturulmaya ve  karşıt gruplar arasında çatışma çıkarmaya çalışabilecekleri, yapılacak olan yasadışı yürüyüşe  İlimiz merkezinden ve ilçelerinden ayrıca diğer illerden yoğun katılım olacağı değerlendirilmektedir.
 

İlimiz sınırları içinde kamu düzeni ve güvenliğinin tesisi, can ve mal güvenliğinin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin ve kamu esenliğinin sağlanması amacıyla, Valilik ile Kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç olmak üzere, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C ve ek fıkrası ile  2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 19. maddesine istinaden, ilimizdeki belirli yerlere giriş ve çıkışın kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlanmasını, toplanmalarının ve araç seyirlerinin kısıtlanmasını, 05.02.2023 saat 08:00'den 06.02.2023 saat 20:00'a kadar 36 saat süre ile il merkezi ve ilçelerimiz dahil olmak üzere Hakkari coğrafi sınırları içerisinde YASAKLANMASI  kararı alınmıştır."

İlgili Haberler
Etiketler : , , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.