Fahrettin Koca: Aktif vakalarımızın yüzde 81'i tam aşılı olmayan kişiler

Fahrettin Koca: Aktif vakalarımızın yüzde 81'i tam aşılı olmayan kişiler

Bilim Kurulu toplantısından sonra konuşan Sağlık Bakanı Koca, “Aktif vakalarımızın yüzde 81'i tam aşılı olmayan kişilerdir.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.

Koca, toplantıda korona virüsü (Covid-19) nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitimin başlamasını ve tedbirleri ele aldıklarını aktardı.

Aşı oranlarıyla ilgili de bilgi veren Koca, “18 yaş ve üzeri nüfusumuzun yüzde 78'inden fazlası tek doz, yüzde 60'ından fazlası da iki doz aşıyla aşılanmış durumda. Sizlere aşı programımıza başlarken tünelin ucundaki ışık göründü demiştim. Bugün tünelin çıkışı görünüyor diyebilirim. Acı hatıralarımıza dönmemek üzere arkamıza bakmadan ilerlemek zorundayız” dedi.

Vakaların ve vefatların büyük bölümünü aşı olmayan kişilerin oluşturduğunu dile getiren Koca, "Son 4 haftada vaka sayılarındaki artışın özellikle aşı olmamış kişilerden kaynaklandığını ifade etmiştim. Aktif vakalarımızın yüzde 81'i tam aşılı olmayan kişilerdir. Yani 500 bine yakın aktif vakamızın yüzde 81'i tam aşılı olmayan kişilerden oluşmaktadır. Hastaneye yatan vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 90'ı da tam aşılı olmayan kişilerdir. Vefat eden vatandaşlarımızın yüzde 10'a yakını tam aşılı kişilerdir. Vefat edenlerin yüzde 90'ı ya hiç aşı olamamış veya aşıları eksik kişilerdir" diye konuştu.

Aşı olma çağrını yineleyen Koca, "Aşı bizi koruyor. Belirli bir süre aşı ile tam koruma sağlanabiliyor. Bu bakımdan bir kere daha sizlere sesleniyorum, aşınızı olun kendinizi ve toplumu koruyun" ifadelerini kullandı.

Yüz yüze eğitimin sürekli olmasını istediklerini belirten Koca, "Önümüzdeki hafta çocuklarımız ve gençlerimiz okullarına kavuşacak. Tüm gayretimiz onlara yüz yüze eğitim vermek ve bunun sürekliliğini sağlamaktır. Gençlerin eğitimin eksik kalması bugün ve geleceğimiz için çok üzücüdür. Okulları açık tutmak en önemli ödevimizdir. Okullarda kalabalık ortamlar oluşmaması için tedbirleri ve kuralları içeren rehberleri uygulayacağız" dedi.

Koca'nın ardından konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve eğitim çalışanlarımızın en az düzeyde etkilenmeleri için kararlar aldık. Uluslararası kuruluşlar eğitimin yüz yüze devam etmesinin hayati önem taşıdığının altını çiziyorlar. Uzaktan eğitim ne kadar başarılı olursa olsun asla yüz yüze eğitimin yerine geçemez. Çocuklarımızın arkadaşları ve öğretmenleri ile sınıf ortamında eğitim görmesi elzemdir. Okullarda alınması gereken önlemler rehberini 81 ilimize gönderdik. Okullarımızda ihtiyaç duyulan maske, dezenfektan ve temizlik malzemeleri ihtiyaçlarıyla ilgili de tüm okullara ihtiyaçlarını gönderdik" şeklinde konuştu.

Hazırlıklarla ilgili bilgi veren Özer şunları söyledi:

"Okullarımızın bu sürece hazırlanabilmesi için 650 milyon TL'yi tüm okullarımıza göndermiş bulunuyoruz. 2020-2021 eğitim öğretim yılı için tüm okullarımıza 223 milyon TL'lik bir ödenek gönderilmişti. Maskeden dezenfektana, temizlik malzemelerinin alınmasına kadar hijyen ortamının sağlanmasıyla ilgili her türlü hazırlığı yaptık. 58 bin okulumuz için 113 bin temizlik personelini görevlendirdik. Salgın sürecinde okullarımızın hijyen ihtiyaçlarını karşılayacak güce de sahibiz, finansman kaynağına da sahibiz."

2 milyonun üzerinde öğrencinin eğitime başladığını hatırlatan Özer, "Bildiğiniz gibi eğitim ve öğretim 6 Eylül'de başlıyor ama uyum eğitim haftası ve okul öncesi sınıflar için başladı. Okul öncesi ve birinci sınıf toplam 2 milyon 259 bin 422 öğrencimiz 2 gündür okullarına gidiyorlar. Bu 2 günlük süreç olumlu bir şekilde tamamlandı. Öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin buluşma hazzı her şeye değerdi. 6 Eylül itibariyle de haftada 5 gün okullarımızın kapılarını açıyoruz. Eğitimin kesintiye uğramaması için sadece bize sorumluluk düşmüyor, velilerimize, servis şoföründen kantin çalışanlarımıza kadar tüm paydaşlarımıza düşüyor. Lütfen kurallara harfiyen uyalım, bu kurallara riayet edelim ki bir daha okullarımız kapanma sorunu ile yüz yüze kalmasın" dedi. 

YÖK Başkanı Erol Özvar ise “Bildiğiniz üzere 3 yarı yıl yani bir buçuk seneden beri yükseköğretim kurumları eğitim ve öğretimine ara vermeden, bütün yükseköğretim kurumlarımız akademik faaliyetlerine devam etmektedirler. Kampüslerimizi kapatmadık, hep açıktı, öğrencilerimiz kampüslerimize gelip gittiler. Fakat salgın nedeniyle eğitim öğretim faaliyetlerimizi uzaktan yapmaya karar verdik” diye konuştu.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.