Erdoğan’dan Zana’yla görüşme şartı

Erdoğan’dan Zana’yla görüşme şartı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP Ağrı Milletve Leyla Zana ile olası görüşmeyle ilgili, “Leyla Zana yemin etmeden görüşme olmaz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma namazası sonrası gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Leyla Zana’yla görüşme

“Önce şunu söyleyeyim, burada birinci derecede bir defa yeminini yapması lazım. Parlamentoda yemini yapmadıktan sonra zaten böyle bir kabul söz konusu olmaz. Ancak geçenlerde, yanındaki danışmanı ya da özel kalemi bilemiyorum, özel kalemimi arayarak söylediği bazı şeyler var, yani eğer kendisi görüşmelerini bu başlıklar altında düşünüyorsa zaten gelmesine de gerek yok.”

HDP’li vekillerin açlık grevi

“Bu oyunlara asla gelmeyiz. Açlık grevi yapabilirler, şunu da yapabilirler, bunu da. Bunların yeri parlamentodur. Bunlar şu anda terör örgütüne uşaklık yapıyorlar. Terör örgütünün şu anda bunlar tamamıyla orada taşeronu gibi hareket ediyorlar. İş tam tersine dönmüş vaziyette.

“Bunlar parlamentoda durmuyorlar sürekli olarak o çatışma bölgesinde, ‘yok açlık grevi yapacağız’ vs… Birileri açlık grevi yapıyor, eş başkanları da bakıyorsun sağda solda gayet güzel bir şekilde tatil geçirenleri de var bunların içinde. Bunları biz artık gördük. Bunların hangisi ne yapıyor belli değil. Yani bu oyuna artık medya olarak gelmememiz lazım.

“Tam aksine milletimizi bu noktada ciddi manada uyarmamız lazım. Şu anda bizim Mehmetçiklerimizin, tüm güvenlik güçlerinin verdiği mücadele aslında bu ülkede bir beka mücadelesidir. Vatanımızın milletimizin bekası mücadelesidir. Bu mücadeleden bizim taviz vermemiz mümkün değil”

Cizre’deki yaralılar

“Sevgili arkadaşlar, bunların hepsi yalan. Bir kere orada sürekli olarak ambulans var ve dün zaten bakanımız da açıkladı. Açıkladığı andaki sayılar, 5-6 ambulans orada bekletiliyor. Güvenli bölgeye ambulansların girmesi söz konusu değil.

“Yaralını al, ambulansların olduğu bölgeye getir. Kendilerine söyleniyor. Söylendiği halde bunlar bunu yapmıyor. Yapmadıkları gibi hatta mecliste bile biliyorsunuz telefonla bir konferans yapmaya çalıştılar.

“Şimdi tamamen bu boyutların hepsi ideolojiktir ve bu ideolojik yaklaşımla da o ambulansları ateş menziline sokup, oradaki ambulans şoförünü olsun, doktoru olsun, yanındaki hemşireyi olsun ölümle baş başa bırakmaktır. Belki de yaralı değiller. Ateş menziline ambulansları sokup, orada ambulanslara karşı, kendilerine göre orada bir üstünlük temin etmek… Dertleri bu.

“Tabii ki orada da ilgili arkadaşlar gerekli tedbiri almak durumundalar. Ona göre onlar da o tedbirle bu işi yürütüyorlar. İşin aslı bu.  Bundan önce benzer şeyler oldu biliyorsunuz.”

Cenevre

“Biliyorsunuz muhalifler son anda Cenevre görüşmelerine katılmaktan vazgeçti. Esed güçlerinin ve Rusya’nın bombalaması muhaliflerde tepki oluşturuyor. Ilımlı muhalifler son anda katılmama kararı aldılar biliyorsunuz. Buna gerekçe olarak verilen bazı sözlerin yerine getirilmeyişidir.

“Özellikle Rusya’nın Suriye’de muhaliflerin bulunduğu bölgeleri bombalaması olumsuz etkiliyor. Bu ateşkes sağlansın ki biz bu görüşmelere katılalım diyorlar. Umarım Cenevre’de sağlıklı bir sonuç ortaya çıkar.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.