Erdoğan: Suriye’den binlerce sivil Türkiye’ye doğru harekete geçti

Erdoğan: Suriye’den binlerce sivil Türkiye’ye doğru harekete geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Halep’e yönelik saldırılardan dolayı, Suriye’den Türkiye sınırına doğru binlerce kişinin harekete geçtiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Erdoğan konuşmasından satırbaşları şöyle:

‘Cenevre’den ümidi olan var mı?’

“Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafya meşakkatli bir süreçten geçiyor. Suriye krizi yakın tarihin İkinci Dünya Savaşından sonraki en büyük insani trajedisine yol açmış durumda. Şu anda ülkemizdeki mülteci sayısı, sadece Suriye’!den gelenleri söylüyorum 2 milyon 700 bin rakamına ulaşmıştır. Dünyada bu kadar mülteciyi ağırlayan bir başka ülke yoktur.

“Burada bir rakam daha vereceğim bildiğiniz gibi Cenevre Görüşmeleri dün 25 Şubata ertelendi. Bugün buradan ben de düşüncelerimi dünya ile paylaşmak istiyorum. Bu görüşmeler devam ederken, Suriye halkına yönelik hava bombardımanları ve saldırıları da devam ediyordu. Son olarak Halep’e yönelik saldırılar neticesinde binlerce sivil Türkiye’ye doğru harekete geçti.

“Avrupalı dostlarımız bizden mülteci akınını durdurmamızı istiyor. Suriye’de bunlar yaşanırken soruyorum ben bu akım nasıl durdurulacak. Rusya, rejim ağır bombardımanlar altında bu insanları tutarken, bu insanların oradan kaçmaktan başka bir çözümü olabilir mi? Bir diğer konu bu insanlar nereye gidecekler? Müzakerelerin netice vermesi için bu saldırıların derhal durdurulması gerek miyor mu?

“Bu saldırıları durdurmayan dünya bizden mülteci akınını durdurmamızı istiyor. Mantıkla bağdaşmayan hiçbir stratejiyle bağdaşmayan böyle bir anlayış olabilir mi?. Önce bunu çözmemiz gerekiyor ve şu anda Cenevre Anlaşması durdu. Şimdi soruyorum Cenevre’den ümidi olan var mı? Tabii ki muhalefet böyle bir anlayışa olumlu yaklaşmayacaktır ve burada oynanan oyuna da kurulan tuzağa da muhalefet gelmeyecektir.

“400 bin insan Suriye’de hayatını kaybetti. 5 milyon insan şu anda ülke dışında 2 milyon 700 bini bizde ikinci sırada Lübnan var üçüncü sırada Ürdün var bunun dışında Irak var Mısır var, Türkiye’de biz yaptığımız harcamayla 9 milyar doları aşmış vaziyetteyiz.”

Davutoğlu: 70 bin kişi Türkiye’ye doğru yola çıktı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Britanya’nın başkenti Londra’da düzenlenen ‘Suriye’yi ve Bölgeyi Destekleme’ konferansında yaptığı konuşmada, Halep’in bombalanmasının ardından 70 bin kişinin Türkiye’ye doğru yola çıktığını söylemişti.

“Halep’teki hava saldırılarından dolayı, 10 bin yeni sığınmacı Kilis kapısının önünde beklemekte. Halep’in kuzeyindeki kamplarda bulunan 60-70 bin kişi Türkiye’ye doğru hareket ediyor.

“Benim aklım şu an Londra’da değil, sınırda. Bu insanları nasıl yerleştireceğiz? Halepli 300 bin insan da Türkiye’ye hareket etmeye hazır.

“Halep Türkiye Suriye arasında bir yaşam koridorudur. Dünyanın dört bir yanından gelen destekler ve yardımlar bu yol üzerinden geçiyor. Suriye rejimi ve Hizbullah gibi uç milis güçler ve Rus hava saldırıları bu hayat koridorunu kesmeye çalışıyor. Türkiye yardımlarını sürdürüyor ve sürdürecektir ancak durum çok endişe verici.

“Bu savaşın dışında etnik temizlenmedir. Rusya’nın saldırılarının yüzde 90’ı okul ve hastanelere yöneliktir. Saldırılanlar masum siviller. BM’ye sesleniyoruz. Umudumuzu kaybetmek üzereyiz. BM sadece lüks mekanlarda Madaya’da Halep’te İdlib’de ne olduğunu düşünmeden konuşmalara gerçekleştiriyorlar.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.