Erdoğan Özdil'i topa tuttu

Erdoğan Özdil'i topa tuttu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu.

ANKARA - AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, tüm davetlileri 1 dakikalık saygı duruşu ve Fatiha Suresi'ni okumaya davet ederek, "Soma'daki şehitlerin ruhları şad olsun, yaralılarımıza şifalar diliyorum. Geçtiğimiz hafta salı gün Manisa'nın Soma ilçesinden gelen acı haberle milletçe hepimiz derinden sarsıldık. Soma ilçesinde özel sektöre ait maden ocağında saat 15.10'da bir kaza meydana geldi. Haberin öğrenilmesinin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızla o an beraberdik, kendisine hemen Soma'ya hareket etmesi noktasındaki talimatımızı verdik. Ekibini derledi toparladı, Balıkesir ve Manisa illerinin milletvekili arkadaşlarımla beraber Soma'ya hareket ettiler. Kızılay olay yerine ulaştı. Zonguldak'tan Türkiye A.Ş kömürü uzman araştırma ekibi, Genelkurmay Başkanlığımıza ait helikopter de Soma'ya ulaştı. Manisa, İzmir ve Balıkesir'den 23 ambulans bölgeye ulaştı. Maden kazısı, arama ve kurtarma çalışmalarını Ankara'dan takip ettik. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Taner Yıldız'a orada yatıp orada kalkması, 301 kardeşimizi maden ocağımızdan çıkarma işlemini bitirdiği ana kadar orada kalma suretiyle ortaya koyduğu gayreti nedeniyle kendisine çok çok teşekkür ediyor, Allah kendisinden razı olsun diyorum. Kendisiyle beraber orada işin başından itibaren bulunan Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Beye, gerekse Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yardımcısına işin başından itibaren sürece refakat etmesi nedeniyle teşekkür ediyorum" dedi.

“DOST VE KARDEŞ ÜLKELERİN LİDERLERİNE ÖZELLİKLE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Erdoğan, "Beni telefonda arayarak dost ve kardeş ülkelerin liderlerine özellikle teşekkür ediyorum. Pakistan bir gün milli yas ilan etti. Pakistan Başbakanı Şerif, bizzat aradılar kendileriyle görüşmemizi yaptım. Katar Emiri bizzat aradılar, tekrar tekrar bize manen düşeni yapıyoruz madden ne düşüyorsa bunu yapmaya hazırız ısrarla bunu söylediler. 'Şu anda bütün ihtiyaçları giderecek durumdayız, sağ olun var olun' dedik. Putin, teknoloji noktasında neler yapılabilir Enerji Bakanıma talimat verdim, sizler de Enerji Bakanınızı görevlendirirseniz müşterek çalışmalara gireriz dediler" dedi.

"TARİFİ MÜMKÜN OLMAYAN BİR ACI YAŞIYORUZ"

"Ankara'daki milli günlerini iptal eden Norveç ve İsrail'e teşekkür ediyorum" diyen Başbakan Erdoğan, "Kendi ülkelerinde de bu yası bizimle paylaşan, KKTC'de de bayraklar yarıya indi. Gerçekten dünyanın birçok ülkesi, birçok uluslararası kuruluş basın açıklamalarıyla mesaj göndererek acımızı paylaştılar. Gerek Soma'da gerek çeşitli vilayetlerinde, hatimler tertip eden, dualar edenlerden Allah razı olsun diyorum. Tarifi mümkün olmayan bir acı yaşıyoruz. Umutlar tükendikten sonra kardeşlerimizin oradaki cenazelerini çıkarma gayreti içindeydik. Şuanda madende hiç işçimiz kalmadı. şimdi artık bazı şeyleri konuşmaya başladık. Bunları en ince ayrıntılara kadar konuşacağız. Soma'ya kazanın ertesi günü yaptığımız ziyarette de ifade ettim. Bu acı hadisenin üzerine hiçkimse örtemez. Sorumlu saklanamaz gizlemez, idari ve adli bütün soruşturmalar yapılacaktır. 'En ince detayına kadar bu kazanın facianın takipçisi olacağız' dedim. 'Biz yargının alanındaysa, yargıya teslim etmek suretiyle bunun hesabını soracağız' dedim. Bu facianın arkasından bu can alıcı sonucun üzerine kararlı şekilde gidilecektir. Biz gereken adımları atma konusunda çok daha kararlı olacağız. Özel sektörün de bu acı tablonun tekrar yaşanmasının önüne geçeceğine inanıyorum. Giden 301 can geri gelmeyecek, eşini, basanı kardeşlerini yitiren yüreklerin feryatları dinmeyecek. O acılı gönülleri teselli edemeyecek. Ateş en başta düştüğü yeri yakar. Milletimizin kahir ekseriyeti bu ateşi yüreğinde hissetti. Yaşamadan tecrübe etmeden hiç kimse o sofralarda yüreklerde oluşan boşluğu anlayamaz" şeklinde konuştu.

Erdoğan, köşe yazarı Yılmaz Özdil’i sert sözlerle eleştirerek, "Kendisi zeybek oynarken diz çökermiş. Önce sen patronunun önünde diz çöktüğünü söyle, paranın önünde nasıl diz çöktüğünü söyle" dedi.

Olayı istismar etmek isteyenlerin cenazelerin toprağa dahi verilmesini beklemeden kendilerine yakışanı yapmaya başladığını kaydeden Erdoğan, Yılmaz Özdil’e yüklendi. Başbakan, “Çıkmış bir insan müsveddesi, ‘bunlar buna müstahaktır’ diyor. Kendisi zeybek oynarken diz çökermiş. Önce sen patronunun önünde diz çöktüğünü söyle, paranın önünde nasıl diz çöktüğünü söyle. Şöhretin, basitliğin önünde nasıl diz çöktüğünü söyle. Sürüngen sürüngendir, ayağa kalkamaz ki diz çöksün” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum