1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Economist: Türk Lirası için yine zor bir hafta
Economist: Türk Lirası için yine zor bir hafta

Economist: Türk Lirası için yine zor bir hafta

İngiltere'nin Economist dergisi TL'deki değer kaybının sürdüğüne dikkat çekti. Arjantin'in politikalarının da değerlendirildiği haberde, iki ülkenin de değer kaybı için işe yarar bir çözüm bulamadığı kaydedildi.

A+A-

İngiltere’de yayımlanan haftalık Economist dergisi, Arjantin Pesosu ve Türk Lirası’nın (TL) ‘yine zor bir hafta geçirdiğini’ yazdı.

Economist’in, ‘Arjantin ve Türkiye’nin para birimleri yine piyasaların baskısı altında’ başlıklı haberinde, Salı günü uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s in 18 banka ve iki finans kuruluşunun notunu düşürmesinin ardından TL’deki değer kaybının sürdüğü ifade edildi. Haberde, Arjantin ve Türkiye’nin “kur krizlerine” farklı yanıtlar verdiği, ancak iki yaklaşımın da çözüm getirmemiş olduğu belirtiliyor.

ARJANTİN’DE DEĞER KAYBI YÜZDE 7’DEN YÜZDE 13’E YÜKSELDİ

Haberde, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri’nin ülkesinin neden Uluslararası Para Fonu IMF’ye ihtiyaç duyduğunu açıkladığı konuşmaya yer verildi. Macri videoda IMF’ye daha önce anlaşmaya vardıkları 50 milyar dolarlık borcun ilk ödemesini erkene alması talebinde bulunmuştu. Arjantin halkına seslendiği videoda Macri, IMF kredisinin belirsizliği azaltacağını ve piyasa güvenini tazeleyeceğini söylemiş, IMF de 12 aşamalı ödeme planını yeniden gözden geçireceklerini duyurmuştu. Dün Arjantin Merkez Bankası, faizleri yüzde 45’ten yüzde 60’a çıkardı. Ancak bu faiz artırımına rağmen pesonun Çarşamba gününden bu yana yüzde 7 olan değer kaybı yüzde 13’e yükseldi. Arjantin’in IMF anlaşması uyarınca çift hanelere yükselen enflasyonunu düşürmesi ve kamu harcamalarını azaltması gerekiyor.

‘ERDOĞAN, MACRİ’NİN TAM AKSİNİ SÖYLÜYOR’

Economist’in haberi, Arjantin ve Türkiye liderlerinin yaklaşımlarını şöyle özetliyor: “Macri piyasaların hükümetin mali durumuna ilişkin güven kaybı yaşadığını kabul etti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise sık sık bunun tam aksini, yani kendilerinin piyasalara güvenmediklerini vurguluyor. Türk Lirası’ndaki sert değer kaybını, ABD’li rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması sonrası iki Türk bakana yaptırım ve Türkiye’ye çelik ve alüminyumda ek vergi uygulayan Amerika’nın açtığı bir ekonomik savaş olarak görüyor. Türkiye de Arjantin gibi inatçı enflasyonla, yüksek cari açıkla ve döviz cinsi borçlarla boğuşuyor ancak Türkiye’deki durum kamunun değil özel sektörün borç yükünden kaynaklı.”

‘İKİ POLİTİKA DA İŞE YARAMIYOR’

17 Ağustos’ta Türkiye’nin kredi notunu düşüren Moody’s’in son olarak hafta başı onlarca bankanın notunu düşürdüğü hatırlatılan haber, şöyle devam ediyor: “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonominin büyük bir risk altında olduğu iddiasını, kamu borcu ve hanehalkı borçlarının görece düşük olmasını gerekçe göstererek reddetti. Lira bu açıklamanın ardından daha da düştü. Nisan ayından bu yana Arjantin ve Türkiye kur krizlerine farklı yanıtlar verdi. Arjantin agresif bir şekilde faiz artırımına gitti ve IMF’den hemen yardım istedi. Türkiye bunun aksine mali politikalarını gecikmeli olarak ve dolaylı olarak sıkılaştırdı. IMF yerine de Katar gibi müttefiklerden finansal destek istedi. Çünkü IMF’nin yardımı ilk aşamada Amerika’yla ilişkilerin çözülmesini gerektirebilir. Bu iki gelişmekte olan piyasanın verdiği yanıtların, farklılıklarına rağmen ortak bir özelliği var: İkisinin de şu ana kadar işe yaramadığı görülüyor.” (BBC Türkçe)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.