Demirtaş'tan çağrı: Herkes Sur'a yürümeli

Demirtaş'tan çağrı: Herkes Sur'a yürümeli

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Sur'da abluka, yasaklar kalkana kadar herkes Çarşamba günü bulunduğu yerden Sur'a yürümeli" çağrısında bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak, Sur’da 3 aya yakındır süren sokağa çıkma yasağını protesto etmek için ortak bir açıklama yaptı.

Diyarbakır’daki Dicle Fırat Kültür Merkezi’nde devam eden Çözüm Nöbeti’ne katılan eşbaşkanlar, Çarşamba gününe kadar yasağın kaldırılması için nöbette olacaklarını bildirdi.

Eylem öncesi konuşan Demirtaş, “Çarşamba günü saat 16:00’da herkes bulunduğu yerden Sur için yürüsün,” çağrısı yaptı.

haberingoruntuleri.gif
Demirtaş’ın ortak açıklamadaki konuşmasından satır başları şöyle:

‘Girişimlerimiz kalıcı sonuç vermedi’

“Sur’da sokağa çıkma yasağıyla birlikte saldırılar devam ediyor. Yüz metre ilerimizde saldırılar devam ediyor. Siyasetçiler olarak çatışmaların artmaması, ölümlerin olmaması için çok çaba gösterdik. Ankara ve Amed’te yüzlerce kez diyaloglar kuruldu. Tüm girişimlerimiz kalıcı sonuç vermedi. AKP’nin dayattığı savaş politikasıyla yüzlere insan yaşamını yitirdi. Bunları önleyemedik. Geldiğimiz nokta tek bir ölüm olmaması için çabalıyoruz. Yıkımın durması için çağrı yaptık. Çatışmalar sonlansın dedik.

“Katliamlar tarihi kırılmalara neden oluyor”

“Bugün sokağa çıkma yasağı kalksa yarın çatışma ve barikat olmayacak, çok çabamız oldu. Tüm çabalarımıza rağmen ablukanın kaldırılmasına karar verilmiyor. Biz bu gidişata asla rıza göstermedik. Diyarbakır halkı da halkımız da rıza göstermedi. Sur’da çatışmalar var, Sur’un dışında her yerde direniş var. AKP aklını yitirmiş olabilir. Müzakere, diyalog yitişini yitirmiş olabilir. Sur’da, Cizre’de yaşananların sadece AKP’ye zarar vermediğini herkesin bilmesi lazım. Katliamlar tarihi kırılmalara neden oluyor. Biz de buna razı değiliz. Buna halk rıza göstermiyor. Biz bunu durdurmak istiyoruz.

i-1-20160229145046.jpg

“Nöbet eylemindeyiz”

“Dicle Fırat Kültür Merkezi’nde aileler nöbet tutuyor. Biz de eşbaşkanlar olarak nöbet eylemindeyiz. Çatışmalar durmalı, bir sivilin dahi ölümüne rıza gösteremeyiz. Şu noktadan sonra bütün halkımızla birlikte buna müdahale edeceğiz. Burnumuzun dibinde tankla, topla bir savaşın yürütülmesine izin vermeyeceğiz.

“Herkes Çarşamba günü Sur’a yürümeli”

“Tüm Diyarbakır, il ve ilçe herkes ayakta olmalıdır. Halkımıza şu çağrıyı yapıyoruz. Çarşamba saat 16.00’da Sur’a doğru yürümelidir. Dış mahallelerden, her yerden yürünebilir. Tek bir kişiye zarar vermeden demokratik hakkımızı kullanacağız. Çarşamba’ya kadar herkes hazırlığını yapmalı. ‘Bu saldırıya, ölüme izin vermeyeceğiz’ deyip yürümeli. Abluka kaldırılana kadar mücadelemiz sürecek. ‘Abluka kalkmayana kadar çatışmalar durmaya kadar durmayacağız’ demeli halkımız. Sur’da çatışmalar son bulmalı. Ablukayı kaldırmak yerine herkesi katledeceğiz söylemine karşı halkımızı duyarlı olmaya çalışacağız.

“Halkın eylemine saldırı olmasın”

“Halkın duyarlı olmasına saygılı olun. Halkın eylemine de saldırı olmasın. İnsanlarımız mevcut durumdan son derece üzgündür. Bunu bir teslimiyet duygusu olarak okuyanlar yanılacak. Biz asla teslim olmadık. Biz herkes için eşitlik ve özgürlük istiyoruz. Ancak barışı böyle sağlıyoruz. Çarşamba saat 16.00’dan sonra Sur’a doğru yürüyüşte kararlıyız. Sur’da kuşatmalar kaldırılsın. Kararlı bir duruş sergilenmelidir. Yürüyüşe dair çalışmalarımız devam edeceğiz.

“Çatışmalar son bulana dek girişimlerimiz sürecek”

“Suriçi’ndeyiz. Çatışmalar son bulana dek bu girişimlerimiz devam edecek. Kendi iradesine herkes sahip çıkacak. Kimse yaşamını yitirmeden normal bir dönem sağlayacağız. Siyasi iktidar da bir gurur, bir güvenlik politikası olarak görmeyip bizim adımlarımızı kaale alıp çatışmaları durdurabiliriz. Halkımızın dik duruşundan dolayı teşekkür ediyoruz.

“Bir adım atılmasını bekliyoruz”

“Bizim yaptığımız görüşmelerde abluka kalkarsa toptan bitecek. Biz bu noktaya getirdik. Sadece güvenlik endeksi düşünülemez. Tek güvenlik gücü ve sivil yaşamını yitirmemelidir. Mevcut durumda Sur’da çok sayıda kişi yaşamını yitirdi. Orada çocuklar, bebekler var. Orada direnen gençler, direnişçiler de var. Biz tek bir kişinin yaşamını yitirmesini istiyoruz. Çatışmaların durması noktasına gelmiş. Bir adım atılmasını bekliyoruz. Konuşarak sorunu çözme noktasında inisiyatif almak istiyoruz. İnsanlarımız her yerden Sur’a akacak. Orada insanlar ölürken biz yüz metrede ölemeyiz! Bunu da özellikle belirtmek istiyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.