Demirtaş: IŞİD devlet kursa ilk tanıyacak Davutoğlu olur

Demirtaş: IŞİD devlet kursa ilk tanıyacak Davutoğlu olur

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Başbakanlık Ofisi'nde yaptığı görüşme sonrası açıklama yaptı.

Yunanistan'a giden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Aleksis Çipras'ı parlamentosundaki Başbakanlık Ofisi'nde ziyaret etti. Çipras ile saat 13.00'te biraraya gelen Demirtaş, daha önce Ankara'ya yaptığı ziyarette Çipras ile görüşmemişti. 

Çipras burada HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ ile yaptığı görüşmede, Kürtlerin ve HDP'nin mücadelesini hayranlıkla takip ettiklerini dile getirmişti. 

Yapılan görüşmenin ardından Demirtaş kimi açıklamalarda bulundu. Çipras ile görüşmelerinde Türkiye'deki gelişmeleri ele aldıklarını paylaşan Demirtaş, "Suriye ve Türkiye'deki gelişmelere ilişkin pozisyonumuz belli. Hem Türkiye, hem de Avrupa Birliği üzerine düşen rolünü oynamalı" dedi.

Kalıcı bir ateşkes için uluslararası topluluğun rolünü oynamadığını da söyleyen Demirtaş, şunları belirtti: 

"Yıllardır Türkiye sınırında Ezaz, Kobanê'ye IŞİD saldırdığında Türkiye biz müdahale edeceğiz demedi. IŞİD devlet kursa ilk tanıyacak Davutoğlu olur. Mezhepçi, Kürt düşmanlığı politikaları yürütüyorlar. Sadece orada Kürtlere dönük değil, herkese dönük mezhepçi politikalar yürütülüyor, bu politikalar desteklenmemeli."

Demirtaş, mülteci meselesinin Kürt sorunu ile doğrudan bağlantısı olduğuna da dikkati çekti.

Demirtaş'a Yunan parlamentosuna gelişinde HDP heyeti ile birlikte iktidardaki Radikal Sol İttifak (Syriza) Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısını Yiannis Bournous eşlik etmişti. 

Demirtaş, akşam saatlerinde ise Atina Gazeteciler Cemiyeti'nde bir konuşma yapacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.