Demirtaş: AİHM kararı davaların siyasi olduğunu ispatladı

Demirtaş: AİHM kararı davaların siyasi olduğunu ispatladı

Viranşehir Asliye Ceza Mahkemesi'ne "Görevli memura hakaret" iddiasıyla açılan davaya SEGBİS ile katılan HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bu ve diğer dosyalar siyasidir. AİHM kararı bunu ispatlamıştır" dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında “Görevli memura hakaret” iddiası ile Urfa’nın Viranşehir İlçesi Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 7’nci duruşması görüldü.

Demirtaş, SEGBİS’in AİHS ve Anayasa’ya aykırı olduğunu, yüz yüzelik ilkesi gereği Viranşehir’e getirilerek orada savunma yapmak istediğini belirtti. “Burada bulunmayı ben istemedim” diyen Demirtaş, şöyle devam etti:

“Siyasî kararla tutuklanıp ailemden, binlerce kilometre uzakta olan bir cezaevine getirildim. Bu yüzden anayasaya uygun olarak oraya gelip savunmamı yapmak istiyorum. Bu benim anayasal hakkım. Hakkımda acılan yüzlerce dava var ve bu davalar siyasi davalardır. Geçmişte Viranşehir’deki FETÖ yapılanması ortadaydı. Oraya gelip bunları bizzat mahkemeye anlatmak ve buna ilişkin delillerimi sunmak istiyorum. 5 yıl boyunca soruşturması devam eden bir dosyada 2 yıl aradan sonra delil bulunmaya çalışıldı. Bu ve diğer dosyalar siyasidir. AİHM kararı bunu ispatlamıştır.”

‘HUKUKA AYKIRI TUTUKLANDIM’

İlk celsede duruşmaya getirilmesi durumunda, davanın çoktan bitmiş olacağını ekleyen Demirtaş, “Bu yüzden davayı ben ve avukatlarım uzatmıyor. Uluslararası sözleşmeleri ve anayasayı dikkate almayan mahkemeler uzatıyor. Ben Türkiye’nin 3’üncü büyük partisinin eşbaşkanıydım, hukuka aykırı bir şekilde tutuklandım. Siyasi nedenlerle tutuklu olmam hükümet kararıdır. Benim bin 500 kilometre uzağa götürülmem hepsi hükümet kararı, benim kararım değil. Ben hükümete muhalif bir siyasetçiyim. AİHM buradaki tutukluğumun siyasi olduğunu kesinleştirdi. Asliye Ceza Mahkemesi de olsa Ağır Ceza Mahkemesi de olsa, Viranşehir, Mardin, Kayseri de olsa yüz yüze savunma yapmak istiyorum. Bu benim en doğal hakkımdır. Çünkü kendimi size anlatmak istiyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, Demirtaş’ın talebini reddetti. Bunun üzerine Demirtaş, dosya hakkında SEGBİS ile savunma yapmayacağını belirtip ayrıldı. (Kaynak:MA)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.