Davutoğlu’ndan ambulans bekleyen yaralılarla ilgili açıklama

Davutoğlu’ndan ambulans bekleyen yaralılarla ilgili açıklama

Başbakan Davutoğlu, Cizre’de bir evin bodrumunda altı gündür mahsur olan yaralılara ambulans gitmemesiyle ilgili “O ambulansların olay mahaline ulaşmasında zorluklar oluyor” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suudi Arabistan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

‘Önce tedavi eder sonra yargıya göndeririz’

“Hiç kimse Türkiye’de terörle mücadele edilirken hukuk dışına çıkıldığı iddiasında bulunamaz. Bizim gibi terörle bu çapta yüzleşmek zorunda kalan ikinci bir ülke yoktur. Türkiye terörle mücadelede kararlıdır. Halkın zarar görmemesi için tüm tedbirleri alıyoruz.

“Cizre’de hastaneler çalışıyor. Bir iki hafta önce, Cizre Devlet Hastanesini misafir etmiştim, bölgedeki doktorlar ve diğer sağlık çalışanlarıyla birlikte. Cizre Devlet Hastanesine o günlerde 20 roket düşmüştü. Şimdi bunlardan şikayet edenler, hasta yaralı olduğunu söyleyenler ki bu görevi bizim görevimizdir, öncelikle roket atanlardan hesap sormalılar.

“Konu, İçişleri Bakanlığımıza ve Sağlık Bakanlığımıza intikal ettiği andan itibaren hem bakanlarımız hem ben bizzat takipçisi olduk. Ambulanslarımızın olay mahalline intikali için her türlü çalışma yürütüldü. Ama burası öyle bir bölge ki, olay mahalline gitmek istendiği anda ateş altında kalınıyor.

“Herkesin samimi olması lazım. Biz teröre ve teröriste karşı mücadeleyi yaparız ama yaralı kim olursa olsun onu da alır hastaneye yetiştirmek için her türlü tedbiri de alırız. Bir cezaya muhatap olacaksa dahi önce tedavi eder sonra yargıya göndeririz.

HDP’li vekillerin açlık grevi

“İçişleri Bakanlığımıza gelip bekleyen milletvekillerine çağrıda bulunuyorum, tamam Bakanlığımıza geldiniz, her türlü açıklamada bulunuldu. Ama bir kere de dönüp Kandil’e doğru ‘Yeter artık’ demeyi başarabilin. Bir kere de dönüp, Meclis’te oradan bir başka milletvekilinin görüntülerini vererek şov yapmak yerine, orada ızdırap çeken halkın yanında durun.

“‘Biz burada demokratik bir ülkenin meclisinde konuşurken, sizler orada barikat kurup, çukurlar kazıp, Cizre Devlet Hastanesi’ne bir günde 20 roket atıp, oradaki sağlık çalışanları ve hastaların hayatını tehlikeye atamazsınız’ diye bir çağrıda bulunun. Biz gereğini yapacağız. Sağlık hizmeti anlamında da terörle mücadele anlamında da gereğini yapacağız.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.