Cumhurbaşkanlığı: İki ayrı referandum olabilir

Cumhurbaşkanlığı: İki ayrı referandum olabilir

Erken seçim olmayacağını "kesin bir dille" ifade edebileceğini belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yeni Anayasa ve "Başkanlık Sistemi" konusunda iki ayrı referandum yapılabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, yabancı basın kuruluşları ile bir araya gelerek güncel konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kalın, "Kesin bir dille ifade edebilirim ki yeni bir Anayasa için erken seçim yapılmayacak" dedi.

Cumhurbaşkanlığının mevcut parlamento tarafından bir yeni Anayasa yazılmasını arzu ettiğini belirten Kalın, ancak böyle bir anayasanın referanduma sunulmasının gerekeceğini söyledi.

Kalın, "Sayın Cumhurbaşkanının teklif ettiği gibi iki ayrı yol izlenebilir; başkanlık sistemini de içeren yeni anayasa konusunda bir referandum yapılabilir, ya da başkanlık sistemi ayrı olarak millete referandumla taşınabilir" dedi.

Meclis'te yeni Anayasa konusunda kurulan Uzlaşma Komisyonu geçen hafta CHP'nin "Başkanlık Sistemi"ni görüşmeyi reddetmesinin ardından dağılmıştı. AKP'nin yeni Anayasa konusunda hazırlanacak bir tasarıyı referanduma sunabilmesi için muhalefetten 14 milletvekilinin daha desteğini elde etmesi gerekiyor. Basında yer alan bazı yorumlarda AKP'nin parlamentodaki sandalye sayısını artırabilmek için erken seçime gitmeyi tercih edebileceği yorumları yapılmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.